Ať žije král, oslavují Nizozemci nového panovníka

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 4. 2013 21:21
Willem-Alexander je prvním králem od roku 1890
Willem-Alexander těsně před slavnostní přísahou.
Willem-Alexander těsně před slavnostní přísahou. | Foto: Reuters

Amsterdam - Země tulipánů prožívá velkou oranžovou slávu. Nizozemská královna Beatrix se po 33 letech vzdala trůnu, a to ve prospěch svého nejstaršího syna Willema-Alexandera.

Slavnostní den začal podepsáním abdikační listiny v královském paláci, poté Beatrix krátce promluvila k přítomným hostům i ke svým poddaným.

Po 14. hodině Willem-Alexander složil přísahu v sousedním gotickém chrámu Nieuwe Kerk.

Po slavnostní projížďce ulicemi zakončí celodenní ceremoniál večerní ples na prostranství Museumplein před Rijksmuseem. Toho se zúčastní desítky tisíc hostů. V ulicích Amsterdamu je očekávána účast stovek tisíc přihlížejících.

Korunovaci prvního nizozemského krále od roku 1890 sledujeme online:

Nová královská dvojice den zakončila na slavnostním plese na prostranství před známým Rijksmuseem, kde se podle agentury AFP sešlo na 70 tisíc lidí. V ulicích nizozemské metropole během dne slavil nástup nového panovníka podle odhadů asi milion lidí.

Ne úplně všichni nicméně přišli nového krále podpořit. Do Amsterdamu dorazilo i několik desítek odpůrců monarchie. Mezi nimi i jednapadesátiletý Norbert van den Heuvel z Udenu. Do metropole přijel se svým synem a živým kohoutem, jakožto symbolem podle něj dávno přežité monarchie.

"V Německu to je lepší. Tam mají Merkelovou. Ta sice není moc pěkná, ale zato chytrá," řekl. V oranžovém davu před královským palácem stál jediný antimonarchista v bílém tričku s nápisem "Já nechci Willema".

Nový královský pár ale neoslavovali jen Nizozemci. Na "svou" nizozemskou královnu jsou hrdí také Argentinci. Několik stovek se jich v pondělí večer tamního času sešlo na jednom z náměstí v Buenos Aires.

Zatímco královská rodina oblékla tradiční šat, mnoho Nizozemců se vyzdobilo klobouky, parukami, tričky, šálami a šátky v národní barvě, jako kdyby hrál nizozemský fotbalový národní tým. V oranžovém byla před královským palácem v Amsterodamu dokonce i zvířata.

Foto: Reuters

Co se bude v Amsterdamu dít dál? Po skončení slavnostní recepce v Královském paláci, kde královský pár přijímá gratulace se Willem-Alexander spolu s manželkou Máximou vydá do centra města, kde okolo půl osmé večer vyslechnou píseň, která byla pro tuto příležitost speciálně složena. Potom je na programu projížďka lodí a ples na prostranství Museumplein před Rijksmuseem. Toho se zúčastní desítky tisíc hostů.

Slavnostního ceremoniálu se kromě nizozemské královské rodiny a tamních politiků účastnil například předseda Evropské komise José Barroso nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Panovnické rody zastupovali většinou korunní princové a princezny jako britský nástupce trůnu Charles nebo švédská dědička koruny Victorie. Výjimkou byl monacký kníže Albert II.

Členové obou komor nizozemského parlamentu nyní jeden po druhém skládají novému králi slib věrnosti.

Tak Willem-Alexander přísahal.
Tak Willem-Alexander přísahal. | Foto: Reuters

Nizozemsko má po 123 letech krále. Willem-Alexander složil přísahu věrnosti nizozemskému království a stal se jeho panovníkem. Ještě předtím slíbil, že zemi povede v duchu demokratických hodnot, v nichž byl vychován.

"Přísahám lidu celého království, že budu dodržovat a zachovávat zákony a ústavu. Přísahám, že budu chránit a zachovávat nezávislost a území království všemi svými silami, že budu chránit svobodu a práva všech Nizozemců a obyvatel," pronesl Willem-Alexander a splnil tím polední formalitu. Od nynějška je právoplatným králem.

Po odeznění hymny se nový král obrátil na přítomné a slíbil, že bude vládnout v duchu demokratických principů. Poté už se podle očekávání obrátil ke své matce a odstupující královně.

"Milá matko, byla jste královnou s velkou odpovědností. Velmi jste se věnovala svým povinnostem, ale přitom jste byla také dcerou, matkou, manželkou a babičkou. Někdy se to neobešlo bez vnitřního napětí, ale vždy jste se snažila o duchovní spojení se svými občany. Rozvinula jste svou vlastní vizi a podle ní vládla. Nehnala jste se za rychlým nástupem popularity. Myslím, že mluvím za nás všechny, když řeknu, že jste nám byla dobrou královnou," prohlásil Willem-Alexander. Následoval dlouhý potlesk.

S úderem 14. hodiny korunovace začala královskou fanfárou a státní hymnou. Tu zpívají všichni přítomní, včetně odstupující královny a její nejstaršího syna, jenž po ní trůn přebírá. Willem-Alexander má na sobě tradiční hermelín i plášť.

Na korunovaci nechybějí ani princ Charles s manželkou Camillou.
Na korunovaci nechybějí ani princ Charles s manželkou Camillou. | Foto: Reuters

Královská rodina a čestní hosté zaujímají místa v chrámu Nieuwe Kerk. Korunovace Willema-Alexandera začne za během několika minut. V první řadě sedí nyní již princezna Beatrix, spolu s ní zaujaly místa její tři vnučky.

"Chci být králem, který je v první řadě tradiční, na základě tradice mých předků, který se zasadí o kontinuitu a stabilitu země, ale zároveň je králem, jenž v 21. století může sjednocovat a reprezentovat společnost jako celek," prohlásil Willem-Alexander před slavnostní korunovací.

Na dotaz novinářů, jak toho hodlá dosáhnout, odpověděl, že hodlá být tam, kde jsou lidé v nouzi, nebo na taková místa a oblasti upozorňovat.

Nejstarší dcera krále Willema-Alexandra a královny Máximy - devítiletá Catharina-Amalia - se po otcově korunovaci stane princeznou Oranžskou a první následovnicí trůnu.

Willem-Alexander drží královnu Beatrix za ruku během slavnostní ceremonie.
Willem-Alexander drží královnu Beatrix za ruku během slavnostní ceremonie. | Foto: Reuters

Zraky Nizozemska i celého světa se teď obrátí ke gotickému chrámu Nieuwe Kerk, kde Willem-Alexander za přítomnosti oficiálních hostů včetně zástupců královských rodů ze zahraničí a poslanců obou komor parlamentu složí přísahu. Zároveň přijme od nizozemských zákonodárců slib věrnosti.

Po svém usednutí na trůn se Willem-Alexander nestane jen vládcem Nizozemska, ale také králem zámořských území Curaçao, Aruba a Svatý Martin.

Foto: Reuters

Královna Beatrix se za 33 let své vlády stala pro většinu Nizozemců skutečným symbolem země. Stejně jako její syn, který měl pověst flamendra, si ale musela důvěru poddaných vybojovat. Když v roce 1980 nastupovala na trůn, zmítaly zemí rozsáhlé sociální nepokoje a jí i celou královskou rodinu tehdy musely chránit zástupy policistů. Po 33 letech v čele země se ale těší podpoře 80 % Nizozemců.

Náměstí před královským palácem je plné lidí v oranžových barvách, kteří ceremonii sledují na velkoplošných obrazovkách. Když Beatrix oznámila, že předává monarchii svému synovi, propuklo náměstí v jásot.

Abdikační listina.
Abdikační listina. | Foto: Reuters

Budoucí král v nedávném televizním rozhovoru řekl, že chce stavět na tradici svých předchůdců, ale také "být králem 21. století, který může společnost spojovat, reprezentovat a povzbuzovat". Připustil ale, že s manželkou nejsou "fetišisty protokolu".

Zatímco jeho matka dávala přednost tomu, aby ji lidé oslovovali "Vaše Výsosti", Willem-Alexander podle ČTK řekl: "Lidé mi mohou říkat, jak si přejí, aby se cítili uvolněně".

Willem-Alexander se stal nizozemským králem. Ve 14 hodin ho čeká slavnostní korunovace v sousedním gotickém chrámu Nieuwe Kerk.

Willem-Alexander drží královnu Beatrix za ruku během slavnostní ceremonie.
Willem-Alexander drží královnu Beatrix za ruku během slavnostní ceremonie. | Foto: Reuters

"Vzdávám se úřadu Královny Nizozemska a řízení monarchie bude nyní předáno mému nejstaršímu synovi," oznámila odstupující královna Beatrix po podpisu abdikační listiny. Tato její věta se zapíše do historie.

Beatrix krátce po 10. hodině podepsala abdikační listiny. "Bez vašich vřelých a povzbuzujících projevů náklonnosti bych zátěž, která na mne byla kladena, snášela jen těžce," poděkovala svému lidu.

"Neodcházím proto, že by moje role byla příliš obtížná, ale kvůli svému přesvědčení, že zodpovědnost za naši zemi by měla spočívat v rukou nové generace," prohlásila již dříve královna Beatrix ke své abdikaci.

Obrazem: Nizozemsko zasáhla královská horečka

Nástup nového krále přijede oslavit na 20 delegací královských rodů z Evropy i z dalších kontinentů, například z Japonska, Jordánska a Thajska. Chybět naopak bude rodina manželky budoucího krále. Princezna Máxima je Argentinka a její otec Jorge Zorreguieta není na ceremonii vítán, protože byl ministrem zemědělství za vlády krvavé vojenské diktatury v Argentině na přelomu 70. a 80. let.

Pětasedmdesátiletá Beatrix svou abdikaci oznámila na konci ledna. Její šestačtyřicetiletý syn se v úterý stane nejmladším vládnoucím monarchou v Evropě.

Nizozemci střídání na trůnu opravdu prožívají. Jen v ulicích Amsterdamu by mu mělo přihlížet na 800 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy