Královna v klobouku se loučí. Měnila zemi i dějiny

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 4. 2013 7:00
Beatrix střídá na nizozemském trůně po 33 letech korunní princ Willem-Alexander
Nizozemská královna Beatrix.
Nizozemská královna Beatrix. | Foto: Reuters

Amsterodam - Když před 33 lety usedala na trůn, Nizozemci královskou rodinu zrovna nemilovali. Byl rok 1980 a zemí zmítaly rozsáhlé sociální nepokoje.

Heslo "Geen woning, geen kroning" (česky Žádný byt, žádná korunovace), které si na transparenty napsali okupanti domů v mnoha částech Nizozemska, se stalo symbolem nástupu mladé královny Beatrix k moci. Jí i celou královskou rodinu tehdy musely chránit zástupy policistů.

Oblibu Nizozemců si ale dokázala vybojovat. V úterý pětasedmdesátiletá královna po více než třech desetiletích abdikuje. Pochlubit se může mimo jiné tím, že má - přes četná kontroverzní rozhodnutí a pády - na své straně 80 procent Nizozemců.

Hrála před i za kulisami

Cizinci si Beatrix vybaví nejspíš jako elegantní usměvavou dámu s typickým účesem (přezdívá se mu "beatrixkapsel" a prý připomíná helmu) a některým z jejích nepřehlédnutelných klobouků.

Nizozemci korunovací žijí už několik dní, ne-li týdnů.
Nizozemci korunovací žijí už několik dní, ne-li týdnů. | Foto: Reuters

Nizozemci si ji zase budou pamatovat jako někoho, kdo měl ke všemu co říct a rád a často mluvil do politiky. S politiky uměla držet krok i proto, že měla coby vystudovaná právnička hluboké politické znalosti.

Znalci královské rodiny o Beatrix říkají, že umí mistrně operovat nejen před, ale i za kulisami. Za jejího vládnutí se v Nizozemsku vystřídalo celkem pět premiérů - a všechny si pravidelně volala na reportování k sobě do paláce.

V rozhovorech je prý na některé věci "upozorňovala", případně kladla otázky (vměšovat do politiky se oficiálně nesměla). Přesto ji nizozemský tisk, kupříkladu deník Volkskrant, nejednou upozornil, že by neměla "do všeho strkat nos".

Teprve loni přišla královna o právo ovlivňovat sestavování vlády. Hodně se angažovala v integraci cizinců do nizozemské společnosti a otevřeně varovala před pravicovým populistou Geertem Wildersem.

Služba zemi

"Vždycky jsem považovala za výsadu, že mohu dát svůj život do služby naší zemi," řekla Beatrix v projevu, kterým se loučila s poddanými.

Pro aktivní roli v nizozemské politice měla ostatně ty správné vlastnosti. I přímo z královské rodiny nejednou zaznělo, že všechno musí vždycky být podle jejích představ.

Spolupracovníci královnu popisují jako velmi pracovitou, nekompromisní a puntičkářskou.

"Její perfekcionismus je pozoruhodná vlastnost," nechal se kdysi slyšet její manžel Claus. "Pro ty, co s ní pracují, to není vždycky jednoduché."

V ulicích Amsterodamu.
V ulicích Amsterodamu. | Foto: Reuters

Claus - z vyvrhele miláček národa

Právě Claus von Amsberg, německý diplomat původem z nižší šlechty, byl v práci i doma jejím nejdůležitějším rádcem.

Nizozemcům se to zpočátku moc nelíbilo. Když si ho Beatrix brala, psal se rok 1966. "Jen málo Nizozemců bylo pouhých 20 let po válce připraveno akceptovat Němce v čele země," připomíná deník Spiegel Online. 

Samotnou Beatrix ostatně nacisté donutili za války opustit zem. V roce 1940 odešla jako dvouletá s babičkou, královnou Wilhelminou, a celou rodinou do exilu.

Válka se jí pak znovu připomněla cestou do kostela na svatební obřad. Nizozemci na královský pár pokřikovali "Geh nach Haus, Claus" (Jdi domů, Clausi), kousek od nich zapalovali dýmovnice. Beatrix se Clause přesto nevzdala.

Nizozemci to ocenili až mnohem později, královnin muž se díky svému stylu a šarmu časem stal dokonce nejoblíbenějším z celé královské rodiny.

Střídání stráží.
Střídání stráží. | Foto: Reuters

Ze sňatku navíc vzešly tři děti. A protože se jako první narodil Willem-Alexander, bylo jasné, že po Beatrix usedne poprvé od roku 1890 na nizozemský trůn nikoliv žena, ale muž. 

Mamutí oslavy

V úterý, v den abdikace královny Beatrix, se jen v ulicích Amsterodamu čeká 800 000 lidí.

Jednu z nejvlivnějších a nejoblíbenějších panovnic moderního Nizozemska přijedou pozdravit i dvě desítky delegací královských rodů z Evropy a dalších kontinentů, například z Japonska, Jordánska a Thajska.

Poddaní Beatrix odpustili i to, že vedla nejnákladnější monarchii v Evropě. Nizozemské daňové poplatníky stála každý rok 39,4 milionu eur (miliarda korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh podle vicepremiéra Jana Hamáčka nepodpořili, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy