Královna v klobouku se loučí. Měnila zemi i dějiny

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 4. 2013 7:00
Beatrix střídá na nizozemském trůně po 33 letech korunní princ Willem-Alexander
Nizozemská královna Beatrix.
Nizozemská královna Beatrix. | Foto: Reuters

Amsterodam - Když před 33 lety usedala na trůn, Nizozemci královskou rodinu zrovna nemilovali. Byl rok 1980 a zemí zmítaly rozsáhlé sociální nepokoje.

Heslo "Geen woning, geen kroning" (česky Žádný byt, žádná korunovace), které si na transparenty napsali okupanti domů v mnoha částech Nizozemska, se stalo symbolem nástupu mladé královny Beatrix k moci. Jí i celou královskou rodinu tehdy musely chránit zástupy policistů.

Oblibu Nizozemců si ale dokázala vybojovat. V úterý pětasedmdesátiletá královna po více než třech desetiletích abdikuje. Pochlubit se může mimo jiné tím, že má - přes četná kontroverzní rozhodnutí a pády - na své straně 80 procent Nizozemců.

Hrála před i za kulisami

Cizinci si Beatrix vybaví nejspíš jako elegantní usměvavou dámu s typickým účesem (přezdívá se mu "beatrixkapsel" a prý připomíná helmu) a některým z jejích nepřehlédnutelných klobouků.

Nizozemci korunovací žijí už několik dní, ne-li týdnů.
Nizozemci korunovací žijí už několik dní, ne-li týdnů. | Foto: Reuters

Nizozemci si ji zase budou pamatovat jako někoho, kdo měl ke všemu co říct a rád a často mluvil do politiky. S politiky uměla držet krok i proto, že měla coby vystudovaná právnička hluboké politické znalosti.

Znalci královské rodiny o Beatrix říkají, že umí mistrně operovat nejen před, ale i za kulisami. Za jejího vládnutí se v Nizozemsku vystřídalo celkem pět premiérů - a všechny si pravidelně volala na reportování k sobě do paláce.

V rozhovorech je prý na některé věci "upozorňovala", případně kladla otázky (vměšovat do politiky se oficiálně nesměla). Přesto ji nizozemský tisk, kupříkladu deník Volkskrant, nejednou upozornil, že by neměla "do všeho strkat nos".

Teprve loni přišla královna o právo ovlivňovat sestavování vlády. Hodně se angažovala v integraci cizinců do nizozemské společnosti a otevřeně varovala před pravicovým populistou Geertem Wildersem.

Služba zemi

"Vždycky jsem považovala za výsadu, že mohu dát svůj život do služby naší zemi," řekla Beatrix v projevu, kterým se loučila s poddanými.

Pro aktivní roli v nizozemské politice měla ostatně ty správné vlastnosti. I přímo z královské rodiny nejednou zaznělo, že všechno musí vždycky být podle jejích představ.

Spolupracovníci královnu popisují jako velmi pracovitou, nekompromisní a puntičkářskou.

"Její perfekcionismus je pozoruhodná vlastnost," nechal se kdysi slyšet její manžel Claus. "Pro ty, co s ní pracují, to není vždycky jednoduché."

V ulicích Amsterodamu.
V ulicích Amsterodamu. | Foto: Reuters

Claus - z vyvrhele miláček národa

Právě Claus von Amsberg, německý diplomat původem z nižší šlechty, byl v práci i doma jejím nejdůležitějším rádcem.

Nizozemcům se to zpočátku moc nelíbilo. Když si ho Beatrix brala, psal se rok 1966. "Jen málo Nizozemců bylo pouhých 20 let po válce připraveno akceptovat Němce v čele země," připomíná deník Spiegel Online. 

Samotnou Beatrix ostatně nacisté donutili za války opustit zem. V roce 1940 odešla jako dvouletá s babičkou, královnou Wilhelminou, a celou rodinou do exilu.

Válka se jí pak znovu připomněla cestou do kostela na svatební obřad. Nizozemci na královský pár pokřikovali "Geh nach Haus, Claus" (Jdi domů, Clausi), kousek od nich zapalovali dýmovnice. Beatrix se Clause přesto nevzdala.

Nizozemci to ocenili až mnohem později, královnin muž se díky svému stylu a šarmu časem stal dokonce nejoblíbenějším z celé královské rodiny.

Střídání stráží.
Střídání stráží. | Foto: Reuters

Ze sňatku navíc vzešly tři děti. A protože se jako první narodil Willem-Alexander, bylo jasné, že po Beatrix usedne poprvé od roku 1890 na nizozemský trůn nikoliv žena, ale muž. 

Mamutí oslavy

V úterý, v den abdikace královny Beatrix, se jen v ulicích Amsterodamu čeká 800 000 lidí.

Jednu z nejvlivnějších a nejoblíbenějších panovnic moderního Nizozemska přijedou pozdravit i dvě desítky delegací královských rodů z Evropy a dalších kontinentů, například z Japonska, Jordánska a Thajska.

Poddaní Beatrix odpustili i to, že vedla nejnákladnější monarchii v Evropě. Nizozemské daňové poplatníky stála každý rok 39,4 milionu eur (miliarda korun).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy