Asijská EU chce bojovat proti terorismu

rst, ČTK
13. 1. 2007 15:50
Cebu - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se dohodlo, že ustanoví zónu volného obchodu do roku 2015 a že bude bojovat proti terorismu, nemocem a chudobě.
V ulicích bylo během summitu také mnoho demonstrantů. Ti nesli transparenty, pálili vlajky a velké makety znázorňující japonského premiéra Šinzóa Abeho, amerického prezidenta George Bushe a filipínskou prezidentku Glorii Macapagalovou-Arroyovou.
V ulicích bylo během summitu také mnoho demonstrantů. Ti nesli transparenty, pálili vlajky a velké makety znázorňující japonského premiéra Šinzóa Abeho, amerického prezidenta George Bushe a filipínskou prezidentku Glorii Macapagalovou-Arroyovou. | Foto: Reuters

ASEAN
Autor fotografie: Aktuálně.cz

ASEAN

  • Do roku 2015 má mít jihovýchodní Asie společný hospodářský prostor totožný s tím evropským
  • Uvažuje se, že do stejné doby má mít ASEAN také společnou bezpečnostní politiku
  • Filipíny jako předsednická země sdružení razí myšlenku společné politiky sociálního rozvoje pod heslem "One Caring and Sharing Community" (Společenství vzájemné péče a sdílení)
  • Ještě letos se chtějí členové dohodnout na základních principech a pravidlech, které by byly ukotveny v miniústavě či chartě a daly společenství pevnější legální základ

Předáci zemí jihovýchodní Asie se na výročním summitu ASEANu na Filipínách dohodli na pravidlech boje proti terorismu a chudobě, na přeměně své organizace v blok s pevnější politickou a ekonomickou strukturou a na zavedení zóny volného obchodu do roku 2015.

Nedokázali se však shodnout na společném postupu vůči vojenskému režimu v Barmě, který potlačuje opozici a porušuje lidská práva.(více ZDE)

Dohoda o boji proti terorismu má usnadnit stíhání a vydávání lidí podezřelých z terorismu. Jde o první protiteroristickou dohodu s platností pro celý region, který je sužován vražednými útoky a kde má své příslušníky teroristická síť Al-Káida.

Rychleji, více, společně

Dokument vyzývá ke zlepšení regionální spolupráce, rychlému předávání informací a upozornění, jež by pomohly předcházet útokům. "Je nutné zabránit financování teroristů, zahájit protiteroristický výcvik a posílit opatření, jimiž lze čelit případným útokům chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi." Dohoda zaručuje spravedlivé zacházení s podezřelými, ale zdůrazňuje, že žádná země nemůže podniknout protiteroristické operace vůči jiné zemi.

Účastníci se také dohodli, že budou dále jednat o společné chartě, která by měla učinit z ASEAN organizaci s pravidly podobnou Evropské unii. (více ZDE)

Pro některé, zejména pro Barmu a její vojenskou juntu, však bude těžké souhlasit s některými ustanoveními, například s možností uplatňovat sankce vůči členům nebo je vyloučit, pokud vážně poruší závazná pravidla.

Od monarchie přes demokracii po diktaturu

Deset členů ASEAN, jejichž režimy zahrnují vše od absolutní monarchie a vojenské junty až po parlamentní demokracii a státy s vládou jedné strany, se nedokázalo dohodnout na článku týkajícím se lidských práv.

Účastníci summitu se dohodli na zlepšení podmínek pro imigranty, na zintenzívnění boje proti HIV/AIDS a lepší koordinaci v oblasti prevence před přírodními katastrofami, jako jsou ničivé vlny tsunami, zemětřesení, sopečné erupce, záplavy, lesní požáry a pandemie.

Zóna volného obchodu by měla vzniknout do roku 2015, což je o pět let dříve, než se dosud plánovalo. Šest nejbohatších států, jako například Singapur a ropou oplývající sultanát Brunej, začnou s integrací do roku 2010, ostatní pak do roku 2015.

Francie a Východní Timor dnes na okraj summitu podepsali se zástupci ASEAN dohodu o neútočení, která by měla posílit obchodní a diplomatické vztahy. Dohoda o přátelství a spolupráci vyžaduje od signatářů, aby se zřekli hrozby použití síly vůči členům ASEAN, a zakotvuje nevměšování do vnitřních záležitostí signatářských zemí.

Protesty v ulicích

Do ulic Cebu dnes vyšly stovky Filipínců s bubínky, kteří hlasitými pokřiky projevovali obavy nad novými protiteroristickými opatřeními přijatými na summitu, protože se obávají, že povedou k dalšímu porušování lidských práv. Vyslovili se také proti liberalizaci obchodu, která podle nich poškodí místní průmysl, hlavně rybářský.

Demonstranti pochodovali ulicemi navzdory silnému dešti a husté dopravě, nad hlavami nesli transparenty, vlajky a velké makety znázorňující japonského premiéra Šinzóa Abeho, amerického prezidenta George Bushe a filipínskou prezidentku Glorii Macapagalovou-Arroyovou, které potom spálili. Arroyová a Abe jsou silnými stoupenci války proti terorismu vedené Spojenými státy.

Na bezpečnost v ulicích Cebu po dobu summitu ASEANu dohlíží více než 8000 policistů a vojáků. Žádné vážné incidenty nebyly zatím hlášeny, ani nebyl nikdo zadržen.

V neděli, poslední den schůzky ASEANu, se rozšířeného zasedání summitu zúčastní partnerské země ASEANu - Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Nový Zéland a Indie.

 

Právě se děje

Další zprávy