Asie vítá nový lunární rok, statisíce lidí v Číně jedou domů

ČTK ČTK
18. 2. 2015 21:40
Vláda ovce či kozy, která je osmým znamením čínského horoskopu, potrvá až do 7. února 2016.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Číňané společně s dalšími asijskými národy vítají od čtvrteční půlnoci místního času nový lunární rok zasvěcený ovci nebo také koze. Oslavy tradičně provázejí ohňostroje, které se mnohá města včetně metropole Pekingu snažila omezit kvůli silně znečištěnému ovzduší.

Lunární Nový rok je v Číně nejdůležitější svátek, který lidé tradičně slaví v rodinném kruhu a velkolepými hostinami. Statisíce migračních dělníků se vracejí z měst, kde jsou zaměstnáni, do svých domovských provincií, aby se zpravidla jednou za rok na několik týdnů setkali se svými blízkými. Toto cestování je označováno za největší hromadný přesun obyvatelstva na Zemi.

Nejviditelnější součástí oslav jsou vždy ohňostroje. Letos, podobně jako v několika posledních letech, ale úřady obyvatele vyzvaly, aby pyrotechniku omezili kvůli vysoké míře znečištění ovzduší. Desítky měst odpalování petard během dneška a čtvrtka přímo zakázaly.

V Pekingu byl omezen jejich prodej a jeho obyvatelé byli textovými zprávami na mobilní telefony vyzýváni, aby se s používáním zábavní pyrotechniky krotili. Předpokládá se, že kvůli ohňostrojům potrvá v čínské metropoli inverze na nejvyšším stupni znečistění do pátku.

Vláda ovce či kozy, která je osmým znamením čínského horoskopu, potrvá až do 7. února 2016. Poté ji vystřídá inteligentní a všestranná opice. O svou vládu naopak nyní přišel sebejistý a průbojný kůň.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy