Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2018 8:10
Pašinjan byl jediným kandidátem na předsedu vlády, ale pro zvolení potřeboval získat alespoň část zákonodárců Republikánské strany bývalého premiéra.
Nikol Pašinjan. | Video: Reuters

Jerevan - Arménský parlament v úterý nezvolil novým premiérem vůdce opozice Nikola Pašinjana. Podpořit ho totiž odmítli poslanci vládnoucí Republikánské strany, bez jejíchž hlasů se Pašinjan při volbě nemůže obejít.

Opoziční předák poté vyzval své stoupence, aby od středečního rána zahájili kampaň občanské neposlušnosti s blokádou veškeré dopravy. A ti ho poslechli - demonstranti v Arménii dnes blokují některé silnice směrem na hlavní město Jerevan, několik křižovatek v centru metropole a cestu k letišti.

Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu.
Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu. | Foto: Reuters

Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan.

Předseda parlamentu Ara Bablojan podle agentury TASS už oznámil, že parlament se znovu pokusí zvolit premiéra za týden v úterý 8. května. Pokud se to nepodaří ani napodruhé, bude zákonodárný sbor rozpuštěn a zemi čekají předčasné volby. Naposledy se konaly loni v dubnu.

Pašinjan hodlá i v této druhé volbě kandidovat. Agentuře TASS to řekl jeho mluvčí Tigran Avinjan. "Ano, jednoznačně," odpověděl na otázku, zda poslanecká frakce opozičního bloku Elk má v úmyslu Pašinjana znovu do volebního klání přihlásit. Dodal přitom, že vůdce opozice nemá v úmyslu svůj postoj měnit s ohledem na připomínky Republikánské strany.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a v zemi jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v Arménii s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem. Pašinjan ale ve svém úterním parlamentním proslovu ujistil, že je připraven zachovat strategické spojenectví s Moskvou.

Pašinjan byl jediným kandidátem na předsedu vlády, ale pro zvolení potřeboval získat alespoň část zákonodárců Sargsjanovy Republikánské strany, která má v parlamentu většinu. To se mu zjevně nepodařilo a šéf republikánské poslanecké skupiny Vagram Bagdasarjan těsně před hlasováním oznámil: "Pan Pašinjan nás nepřesvědčil."

Pro opozičního předáka pak hlasovalo 45 poslanců. Ke zvolení předsedou vlády ale potřeboval, aby ho podpořilo nejméně 53 členů zákonodárného sboru. Pašinjan následně prohlásil, že Republikánská strana vyhlásila válku vlastnímu lidu.

Na večerním mítinku na jerevanském náměstí Republiky pak vyzval k zahájení protestních akcí. "Vyzývám zahájit ve středu od osmi hodin rozsáhlé akce občanské neposlušnosti. Naši stoupenci musejí zablokovat všechna letiště, všechny komunikace v zemi. Nedovolíme ukrást vítězství lidu," prohlásil opoziční předák.

Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu.
Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu. | Foto: Reuters

Na náměstí Republiky se včera už během dne shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali "Nikol - premiér!". Pašinjan v projevu před hlasováním obvinil Sargsjanovy přívržence v Republikánské straně, že se snaží udržet u moci za každou cenu, navzdory vůli lidu. Varoval také, že pokud vládnoucí strana nepodpoří jeho kandidaturu, čeká zemi těžká politická krize. Arménii smete "politická tsunami", prohlásil.

Protesty v zemi vypukly poté, co byl premiérem zvolen Serž Sargsjan, který byl předtím deset let prezidentem. V této funkci prosadil ústavní změny, které rozšířily pravomoci parlamentu a premiéra. Podle opozice to udělal proto, aby se udržel co nejdéle u moci. V letošních březnových prezidentských volbách už totiž nesměl kandidovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy