Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2018 8:10
Pašinjan byl jediným kandidátem na předsedu vlády, ale pro zvolení potřeboval získat alespoň část zákonodárců Republikánské strany bývalého premiéra.
Nikol Pašinjan. | Video: Reuters

Jerevan - Arménský parlament v úterý nezvolil novým premiérem vůdce opozice Nikola Pašinjana. Podpořit ho totiž odmítli poslanci vládnoucí Republikánské strany, bez jejíchž hlasů se Pašinjan při volbě nemůže obejít.

Opoziční předák poté vyzval své stoupence, aby od středečního rána zahájili kampaň občanské neposlušnosti s blokádou veškeré dopravy. A ti ho poslechli - demonstranti v Arménii dnes blokují některé silnice směrem na hlavní město Jerevan, několik křižovatek v centru metropole a cestu k letišti.

Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu.
Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu. | Foto: Reuters

Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan.

Předseda parlamentu Ara Bablojan podle agentury TASS už oznámil, že parlament se znovu pokusí zvolit premiéra za týden v úterý 8. května. Pokud se to nepodaří ani napodruhé, bude zákonodárný sbor rozpuštěn a zemi čekají předčasné volby. Naposledy se konaly loni v dubnu.

Pašinjan hodlá i v této druhé volbě kandidovat. Agentuře TASS to řekl jeho mluvčí Tigran Avinjan. "Ano, jednoznačně," odpověděl na otázku, zda poslanecká frakce opozičního bloku Elk má v úmyslu Pašinjana znovu do volebního klání přihlásit. Dodal přitom, že vůdce opozice nemá v úmyslu svůj postoj měnit s ohledem na připomínky Republikánské strany.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a v zemi jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v Arménii s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem. Pašinjan ale ve svém úterním parlamentním proslovu ujistil, že je připraven zachovat strategické spojenectví s Moskvou.

Pašinjan byl jediným kandidátem na předsedu vlády, ale pro zvolení potřeboval získat alespoň část zákonodárců Sargsjanovy Republikánské strany, která má v parlamentu většinu. To se mu zjevně nepodařilo a šéf republikánské poslanecké skupiny Vagram Bagdasarjan těsně před hlasováním oznámil: "Pan Pašinjan nás nepřesvědčil."

Pro opozičního předáka pak hlasovalo 45 poslanců. Ke zvolení předsedou vlády ale potřeboval, aby ho podpořilo nejméně 53 členů zákonodárného sboru. Pašinjan následně prohlásil, že Republikánská strana vyhlásila válku vlastnímu lidu.

Na večerním mítinku na jerevanském náměstí Republiky pak vyzval k zahájení protestních akcí. "Vyzývám zahájit ve středu od osmi hodin rozsáhlé akce občanské neposlušnosti. Naši stoupenci musejí zablokovat všechna letiště, všechny komunikace v zemi. Nedovolíme ukrást vítězství lidu," prohlásil opoziční předák.

Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu.
Demonstrace příznivců opozičního vůdce Nikola Pašinjana v arménském Jerevanu. | Foto: Reuters

Na náměstí Republiky se včera už během dne shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali "Nikol - premiér!". Pašinjan v projevu před hlasováním obvinil Sargsjanovy přívržence v Republikánské straně, že se snaží udržet u moci za každou cenu, navzdory vůli lidu. Varoval také, že pokud vládnoucí strana nepodpoří jeho kandidaturu, čeká zemi těžká politická krize. Arménii smete "politická tsunami", prohlásil.

Protesty v zemi vypukly poté, co byl premiérem zvolen Serž Sargsjan, který byl předtím deset let prezidentem. V této funkci prosadil ústavní změny, které rozšířily pravomoci parlamentu a premiéra. Podle opozice to udělal proto, aby se udržel co nejdéle u moci. V letošních březnových prezidentských volbách už totiž nesměl kandidovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy