Armáda čistí Pákistán od terorismu, Bin Ládina nezabije

Martin Novák Martin Novák
18. 10. 2009 23:00
V odlehlém divokém regionu zuří těžké boje mezi pákistánskými vojáky a ozbrojenci Talibanu
Vrtulníky pákistánské armády.
Vrtulníky pákistánské armády. | Foto: Reuters

* Armáda udeřila na divokou hornatou oblast, kde působí na deset tisíc bojovníků Talibanu * Vojáci nasadili tanky, letadla, bojové helikoptéry, těžké dělostřelectvo * Cílem dlouho plánované operace je skoncovat se sérií atentátů po celém Pákistánu

Islámábád - Tanky, dělostřelectvo, letadla, bojové helikoptéry i elitní pozemní komanda zapojila pákistánská armáda do masivní zteče na severovýchodě země.

Chce vyrvat Taliban a Al-Káidu z kořenů v místech, kde jsou obě skupiny nejsilnější. V divokém a hornatém Jižním Vazíristánu, kde si tamní kmeny vždy vládly samy a tento region spadal pod Pákistán prakticky jen formálně.

Proti více než třem desítkám tisíc vládních vojáků stojí podle odhadů deset tisíc ozbrojenců hlásících se ke skupině Tehrík Taliban. Pomáhá jim téměř dva tisíce cizinců napojených na Al-Káidu, převážně Uzbeků a Arabů.

Dosud měli v Jižním Vazíristánu bezpečné zázemí k provádění útoků po celém Pákistánu.

Ofenzíva začala v sobotu, armádní zdroje hlásí těžké boje a desítky mrtvých. Talibanci prý kladou houževnatý odpor, ale vzhledem k tomu, že v místech nejsou žádní nezávislí novináři, se přesné informace shánějí těžko.

Žádná tisková agentura zatím nevydala fotografie přímo z míst bojů.

(Text pokračuje pod grafikou) 

Mapa znázorňuje všechna autonomní kmenová území (FATA) poblíž afghánských hranic, včetně Jižního Vazíristánu.
Mapa znázorňuje všechna autonomní kmenová území (FATA) poblíž afghánských hranic, včetně Jižního Vazíristánu. | Foto: Aktuálně.cz

Talibanci prý mají k dispozici granátomety nebo protitankové střely. Jejich výhodou je dokonalá znalost terénu a fakt, že v hornatém prostředí nebudou armádě na mnoha místech příliš platné tanky ani děla.

Pákistánský voják na hlídce nedaleko afghánské hranice.
Pákistánský voják na hlídce nedaleko afghánské hranice. | Foto: Reuters

Jižní Vazíristán se vždy izoloval od okolního světa. Bez povolení sem nesměli ani Pákistánci z jiných částí země, nemluvě už o cizincích. A o doprovod zahraničních novinářů pákistánská armáda nestojí.

Divoký, hornatý region není příliš hustě obydlen. Na více než šesti tisících kilometrů čtverečních žije jen půl milionu obyvatel (celkem žije v Pákistánu přes 140 milionů lidí).

Talibanci se rekrutují hlavně z kmene Mehsúdů. Jejich vůdce Beitulláh Mehsúd nedávno zahynul při bombardování americkými bezpilotními letouny, ale předtím ještě na konci roku 2007 stihl zorganizovat atentát na bývalou premiérku Benazír Bhuttovou.

Její manžel Asíf Alí Zardárí je nyní prezidentem, a tedy nejvyšším velitelem armády.

Z Jižního Vazíristánu zřejmě také přišli do Islámábádu atentátníci, kteří loni v září vyhodili do povětří hotel Marriott. V jeho hořících troskách tehdy zahynul i český velvyslanec Ivo Žďárek.

Vojáci chtějí postupovat rychle a obsadit všechny klíčové body regionu za čtyři až šest týdnů, protože brzy napadne sníh a těžko schůdný terén se stane ještě neschůdnějším.

"Rozhodující boje a postupy musíme uskutečnit, než napadne sníh. Pak už to nepůjde," řekl jeden z armádních činitelů agentuře AFP.

Operace byla připravovaná už dlouho, armáda shromažďovala pro co nejlepší průběh zpravodajské informace.

Bojovníci pákistánského Talibanu.
Bojovníci pákistánského Talibanu. | Foto: Reuters

Vzhledem k delšímu plánovaní ofenzívy je nepravděpodobné, že by se v Jižním Vazíristánu ještě nacházel šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin či některý další vysoce postavený vůdce organizace.

Bin Ládin se skrývá kdesi na afghánsko-pákistánském pomezí a Američané se domnívají, že po nějaký čas přebýval i v Jižním Vazíristánu. Údajně ale nepoužívá žádnou techniku ze strachu před zaměřením a veškeré vzkazy posílá i dostává výhradě prostřednictvím kurýrů.

Z výslechů některých členů Al-Káidy zatčených v minulosti vyplynulo, že osobní strážci Usámy mají nařízeno jej zabít, pokud by hrozilo, že se dostane do zajetí.

Šance, že by nynější operace vedla k jeho zabití či zadržení, je minimální.

Jednu výhodu současná pákistánská vláda a její ozbrojené složky mají. Podle posledních průzkumů sympatizuje s Talibanem jen malá část obyvatel Pákistánu a naopak mnoho Pákistánců schvaluje rozhodný úder proti militantům a teroristům.

 

Právě se děje

Další zprávy