Arizona řeší, zda povolit nošení zbraní na univerzitách

Václav Viták
14. 3. 2011 16:20
Stoupenci zákona argumentují střelbou v Tucsonu, i když nešlo o akademickou půdu
Skica Jareda Loughnera u soudu
Skica Jareda Loughnera u soudu | Foto: Reuters

Phoenix - Arizona chce zmírnit zákony upravující držení zbraní v tomto americkém státě, které již nyní patří k nejbenevolentnějším v rámci USA.

Zuřivá debata se vede zvláště o to, zda bude povoleno nošení zbraní v univerzitních učebnách a na kampusech.

Iniciátoři návrhu hovoří o tom, jak profesoři a studenti jen čekají, kdy do učeben vtrhne další šílený střelec a postřílí je "jako vrabce".

Při jeho prosazování se odvolávají hlavně na Tucson, kde šílený střelec Jared Loughner zastřelil 8. ledna na parkovišti před supermarketem Safeway šest lidí a dalších třináct, mezi nimi kongresmanku Gabrielle Giffordsovou, postřelil.

Loughner v noci ze středy na čtvrtek opět stanul před federálním soudem v Tusconu. Řízení se konalo jen o jedno patro nad kanceláří soudce Johna Rolla, který byl jednou z obětí tohoto masakru.

Obžaloba viní Loughnera z 49 federálních zločinů, vrah však s úsměvem prohlásil, že se necítí vinen ani v jednom z nich.

Žalobce Wallace Kleindienst žádá, aby Loughner podstoupil psychiatrické vyšetření, protože má "vážné duševní problémy", jejichž rozsah je nutné stanovit.

Více zbraní, více bezpečnosti?

Předseda arizonského Senátu Russell Pearce, který prosazuje nošení zbraní na půdě univerzit, při obhajování návrhu zákona poukazuje právě na případ v Tucsonu.

Skutečnost, že Loughner začal pálit na parkovišti a ne ve škole, nepovažuje za důležitou.

"Zbraně zachraňují životy a ústava na ně dává našim občanům právo," řekl listu The New York Times. "Kdyby byl někdo (v Tucsonu) připraven zasáhnout, mohly se tím zachránit lidské životy."

Někteří radikální obhájci práva nosit zbraň jdou dokonce tak daleko, že požadují, aby v Arizoně mohli mít u sebe pistole i učitelé středních škol.

To je zatím příliš i na tento stát. Snaha opozičních demokratů prosadit v arizonském Senátu zákon o zákazu velkokapacitních zásobníků, které umožňují v několika sekundách vypálit i 30 kulek, však nemá šanci na schválení.

Právě takový zásobník použil při střelbě v Tucsonu Loughner.

Univerzity jsou proti

Rektoráty arizonských univerzit a vedení univerzitních ostrah však návrhy Pearce a dalších stoupenců nošení zbraní na akademické půdě odmítají.

Suzan Hilemanová, kterou Loughner střelil třikrát, přijela k soudu na invalidním vozíku
Suzan Hilemanová, kterou Loughner střelil třikrát, přijela k soudu na invalidním vozíku | Foto: Reuters

Nesouhlasí s ním ani většina studentů a kritikové návrhu zákona zdůrazňují, že je třeba střelné zbraně držet mimo univerzity, ne je pustit dovnitř.

Jejich odpůrci však oponují otázkou, proč by spořádaní lidé nemohli vstupovat na půdu univerzity se zbraněmi, když je smějí nosit na svou ochranu před jejími branami.

Kritici opatření však připomínají, že zbraně se nedostávají do rukou jen spořádaným a duševně zdravým lidem.

Příkladem je právě Loughner. Tomu hrozí trest smrti, pokud bude shledán vinným. Může se ale také stát, že bude ještě prohlášen psychiatry za duševně nemocného a nesvéprávného.

 

Právě se děje

Další zprávy