Argentinu ochromila generální stávka, lidé protestují proti politice prezidenta Macriho

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2017 18:33
Argentinu ochromily masivní protesty proti hospodářské politice prezidenta Mauricia Macriho. Země dlouho trpí vysokou inflací i nezaměstnaností, odbory tak vyhlásily 24hodinovou generální stávku. Požadují zvýšení platových tarifů. Stávka nejvíce ochromila dopravu, především pak letecký provoz, který byl zastaven úplně.
Protesty v Argentině (ilustrační foto).
Protesty v Argentině (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinu ve čtvrtek ochromila generální stávka a demonstrace proti hospodářské politice prezidenta Mauricia Macriho. Zemi už dlouho sužuje vysoká inflace a nezaměstnanost. Odborový svaz CGT vyhlásil stávku na 24 hodin. Jde o první protest takového rozsahu proti konzervativnímu prezidentovi, který je v úřadu 16 měsíců. Demonstranti se při protestech střetli s policií.

Odbory chtějí vyjednávat o zvýšení platových tarifů. "Situace je dramatická, musí se provést okamžité reformy, aby se vytvořila pracovní místa. Každý třetí Argentinec je chudý," řekl agentuře Reuters mluvčí CGT Julio Piumato.

Stávka zasáhla nejvíce dopravu, úplně přerušen byl pak letecký provoz. Do práce nepřišli řidiči autobusů ani učitelé, dělníci nebo celníci. Při pouličních srážkách mezi demonstranty a policí bylo několik osob zatčeno. Bezpečnostní složky nasadily vodní děla a slzný plyn.

Macri po svém nástupu do funkce v prosinci 2015 zdědil po osmileté vládě levicové prezidentky Cristiny Fernándezové zemi s vysokou inflací, nízkými devizovými rezervami a rozpočtovým deficitem. Sliboval příliv zahraničních investic, které se ale ve větší míře zatím nedostavily. Na podporu skomírající ekonomiky začal Macri zavádět reformy, omezil například vládní výdaje, včetně subvencí plynu. To se ale podepsalo na účtech za topení.

Loni míra inflace v Argentině přesahovala 40 procent, letos se odhaduje na 20 procent. Stávka přichází před říjnovými volbami do parlamentu, které budou testem podpory, jaké se prezident mezi obyvateli nadále těší. Trhy se obávají, že by se k moci mohla vrátit bývalá prezidentka Fernándezová. Ta byla na kordy se soukromým sektorem a během její vlády byla i posílena role státu v ekonomice.

 

Právě se děje

Další zprávy