reklama
 
 

Argentinská prezidentka utrpěla ve volbách velké ztráty

28. 10. 2013 7:39
Prezidentčina formace Fronta pro vítězství (FpV) ztratila hlasy pro změnu ústavy.

Buenos Aires - Strana argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové utrpěla v nedělních částečných volbách do parlamentu výrazné ztráty, které pravděpodobně předznamenají definitivní konec Kirchnerové v čele země. Vyplývá to z prvních odhadů, které zveřejnila místní média.

Prezidentčina formace Fronta pro vítězství (FpV) po hlasování o polovině poslanců dolní komory a třetině senátorů nebude mít dostatek hlasů na to, aby prosadila změnu ústavy. Ta by přitom byla nutná, pokud by Kirchnerová chtěla za dva roky potřetí kandidovat v prezidentských volbách, což zatím zákon neumožňuje. Komentátoři proto o nedělních volbách hovoří jako o konci desetileté éry kirchnerismu: v Argentině totiž od roku 2003 vládl manžel současné prezidentky Néstor Kirchner, jeho žena ho pak v úřadě nahradila v roce 2007.

Podle odhadů FpV utrpěla porážku ve čtyřech nejlidnatějších provinciích a také v metropoli Buenos Aires. V hlavním městě zvítězilo uskupení opozičního lídra Sergia Massy až o deset procentních bodů. Právě o Massovi se hovoří jako o možném kandidátovi při volbách prezidenta v roce 2015.

Kirchnerová se předvolební kampaně ani voleb samotných nezúčastnila kvůli zdravotním problémům. Začátkem října podstoupila operaci hematomu na mozku a nyní se z ní zotavuje.

Volební účast se pohybovala kolem 75 procent, sdělilo ministerstvo vnitra. Celkem v Argentině mohlo přijít hlasovat 30,5 milionu lidí a vůbec poprvé v historii země mohli hlasovat i Argentinci ve věku 16 a 17 let. Levicová vláda podle místních analytiků prosadila v parlamentu hlasovací právo od 16 let s cílem získat pomocí mladých více hlasů.

autoři: Zahraničí, ČTK | 28. 10. 2013 7:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama