reklama
 
 

Argentina žádá papeže o podporu ve sporu o Falklandy

18. 3. 2013 19:56
Argentinská prezidentka se sešla s Františkem na obědě ve Vatikánu

Vatikán - Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová chce, aby papež František podpořil Buenos Aires v jejím sporu s Londýnem o svrchovanost nad Falklandskými ostrovy.

Fernándezová se v pondělí s Františkem sešla na obědě ve Vatikánu, kam přijela stejně jako mnozí další státníci na úterní inaugurační mši. Obyvatelé sporných ostrovů v jižním Atlantiku se před týdnem jednoznačně vyslovili pro zachování statusu britského zámořského území, Argentina ale referendum neuznává.

"Požádala jsem ho o to, aby svým zásahem předešel problémům, které mohou vzniknout posilováním vojenské přítomnosti Británie v jižním Atlantiku. Proto žádám papeže o pomoc při dialogu," citovala Fernándezovou agentura Reuters.

Po zvolení Argentince Jorgeho Bergoglia novým papežem označil britský premiér David Cameron Bergogliovy dřívější výroky, že Británie se zmocnila Falkland neprávem, za nesprávné.

Odkázal zároveň na výsledky referenda z minulého týdne, v němž se za obrovské účasti 98,8 procent hlasujících vyslovilo pro zachování svazku s Británií. Argentina ovšem považuje referendum za nelegální a vůle občanů podle ní nemá vliv na mezistátní územní spor.

Argentina se pře s Británií o Falklandy (pro Buenos Aires Malvíny) od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, jež byla u Falkland objevena v roce 1998.

Nepřátelství je pryč

Podle agentury AP tradiční nepřátelství mezi prezidentkou a Bergogliem zmizelo. Na oběd Fernándezová přinesla papežovi darem nádobu s brčkem na argentinský bylinný čaj maté a papež ji obdaroval polibkem.

"V životě jsem nedostala polibek od papeže!" reagovala Fernándezová, která s Bergogliem měla na domácí argentinské scéně problémy ohledně témat citlivých pro společnost i církev.

V roce 2010 se například Argentina stala první jihoamerickou zemí, která uzákonila sňatky homosexuálů. Prezidentka Fernándezová se zasazovala i za dostupnost antikoncepce, sexuální výchovu na školách a práva transsexuálů.

autor: ČTK | 18. 3. 2013 19:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama