Archeologové našli na Aljašce ostatky dětí z doby ledové

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2014 11:17
Děti jsou prý bez pochyb původem z amerického kontinentu. Ostatky by měly být podrobeny také testům DNA, aby se stanovilo pohlaví dětí a zjistilo, zda to nebyli sourozenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Fairbanks - Vědci objevili ve vnitrozemí Aljašky ostatky dvou dětí z doby ledové.

Nikdy předtím se nenašla tělíčka tak malých dětí z období před 11 500 lety, z nějž nález pochází.

Jak napsal deník News-Miner, který vychází v aljašském Fairbanksu, objev vědcům poskytl nové informace o dávných pohřebních zvycích.

Těla se našla v pískovém nánosu u řeky Tanana, kde archeologové pracují desítku let.

Před čtyřmi lety tam objevili částečně spálené ostatky tříletého dítěte. Dvě ještě menší děti se našly v hloubce necelých 40 centimetrů pod povrchem poblíž. Kosti jsou dobře zachovalé.

Jedno z dětí se zřejmě narodilo předčasně a zemřelo těsně po narození. Smrt všech tří dětí archeologové stanovují do téhož léta. V hrobech byly kromě ostatků šípy a kopí, na místě se našly rovněž kosti lososů.

Za tímto nálezem z roku 2013 je skupina Bena Pottera z univerzity ve Fairbanksu, která o něm podala nyní zprávu v odborné publikaci Proceedings of the National Academy of Sciences.

Děti jsou prý bez pochyb původem z amerického kontinentu. Ostatky by měly být podrobeny také testům DNA, aby se stanovilo pohlaví dětí a zjistilo, zda to nebyli sourozenci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy