Archeolog ukázal na místo, kde oheň zničil biblickou Sodomu. Na severozápadě Jordánska

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2015 7:50
Ve svém oboru věhlasný vědec Steven Collins tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tall el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela. Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí. "Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí specialista na biblickou archeologii. Podle všeho město skutečně zničil požár. Město spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože jeho obyvatelé se oddávali hříchu a neřesti.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852. | Foto: wikimedia

Ammán - Přes deset let se Steven Collins zabývá studiem památek a nalezišť u Mrtvého moře. Je přesvědčený, že zná místo, kde se nacházela Sodoma.

Město, které spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože se jeho obyvatelé oddávali hříchu a neřesti.

Ve svém oboru věhlasný vědec z Trinity Southwest University v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tal el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela.

Foto: Aktuálně.cz

"Tall el-Hammam se shoduje téměř ve všem s biblickým popisem Sodomy. Když jsme přišli a začali to zkoumat, vypadalo to jako nesmysl, protože toto naleziště je pětkrát až desetkrát větší než veškeré zbytky sídel z doby bronzové v tomto regionu," cituje Collinse server Christian News Network.

Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí.

"Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí vědec.

Podle všeho město skutečně zničil požár.

Collinsův kolega Hershel Shanks, šéfredaktor odborného časopisu Biblical Archaeology Review, uvedl pro server Huffington Post, že podle jeho názoru mohl být Tall el-Hammam předobrazem pro biblickou Sodomu, ale přesné určení místa považuje spíše za teologický než archeologický problém.

"Teologické otázky nejsou předmětem vědeckého dokazování nebo popírání. Ale Tall el-Hammam je rozhodně velkým kandidátem na to, že ho autor biblického textu - ať jím byl kdokoliv - měl na mysli, když popisoval, jak bůh zničil Sodomu," uvedl Shanks.

Dříve se odborníci domnívali, že Sodoma mohla ležet v lokalitě Báb al-Dhrá, která je také v Jordánsku poblíž Mrtvého moře. Podrobnější průzkum ale ukázal, že tam nedošlo k velkému požáru.

Přesné určování míst, spojených s biblí, vždy vyvolává spory a kontroverze. Z posledních let stojí za zmínku například tvrzení, že hroby s ostatky Ježíše a jeho rodiny se našlo ve sklepení obytného domu v Jeruzalémě. Archeologové nalezli schránky na kosti, mimo jiné s nápisy Ježíš, syn Josefa, a Juda, syn Ježíšův.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy