Archeolog ukázal na místo, kde oheň zničil biblickou Sodomu. Na severozápadě Jordánska

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2015 7:50
Ve svém oboru věhlasný vědec Steven Collins tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tall el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela. Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí. "Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí specialista na biblickou archeologii. Podle všeho město skutečně zničil požár. Město spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože jeho obyvatelé se oddávali hříchu a neřesti.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852. | Foto: wikimedia

Ammán - Přes deset let se Steven Collins zabývá studiem památek a nalezišť u Mrtvého moře. Je přesvědčený, že zná místo, kde se nacházela Sodoma.

Město, které spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože se jeho obyvatelé oddávali hříchu a neřesti.

Ve svém oboru věhlasný vědec z Trinity Southwest University v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tal el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela.

Foto: Aktuálně.cz

"Tall el-Hammam se shoduje téměř ve všem s biblickým popisem Sodomy. Když jsme přišli a začali to zkoumat, vypadalo to jako nesmysl, protože toto naleziště je pětkrát až desetkrát větší než veškeré zbytky sídel z doby bronzové v tomto regionu," cituje Collinse server Christian News Network.

Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí.

"Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí vědec.

Podle všeho město skutečně zničil požár.

Collinsův kolega Hershel Shanks, šéfredaktor odborného časopisu Biblical Archaeology Review, uvedl pro server Huffington Post, že podle jeho názoru mohl být Tall el-Hammam předobrazem pro biblickou Sodomu, ale přesné určení místa považuje spíše za teologický než archeologický problém.

"Teologické otázky nejsou předmětem vědeckého dokazování nebo popírání. Ale Tall el-Hammam je rozhodně velkým kandidátem na to, že ho autor biblického textu - ať jím byl kdokoliv - měl na mysli, když popisoval, jak bůh zničil Sodomu," uvedl Shanks.

Dříve se odborníci domnívali, že Sodoma mohla ležet v lokalitě Báb al-Dhrá, která je také v Jordánsku poblíž Mrtvého moře. Podrobnější průzkum ale ukázal, že tam nedošlo k velkému požáru.

Přesné určování míst, spojených s biblí, vždy vyvolává spory a kontroverze. Z posledních let stojí za zmínku například tvrzení, že hroby s ostatky Ježíše a jeho rodiny se našlo ve sklepení obytného domu v Jeruzalémě. Archeologové nalezli schránky na kosti, mimo jiné s nápisy Ježíš, syn Josefa, a Juda, syn Ježíšův.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Šéfka telekomunikačního úřadu Továrková není ve střetu zájmů, dosavadní funkce opustila

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková není ve střetu zájmů, během 30denní zákonné lhůty opustila všechny firmy, ve kterých působila. Vyplývá to z aktuálního vyjádření ministerstva spravedlnosti. Deník N na konci ledna upozornil, že Továrková podle předběžného posouzení ministerstva porušila zákon o střetu zájmů, když i po svém zvolení podle veřejných registrů stále figurovala v několika firmách.

"Šetření, které ve věci paní Továrkové ministerstvo spravedlnosti provedlo, ukázalo, že paní Továrková ve lhůtě stanovené zákonem ukončila veškeré své angažmá," uvedlo nyní ministerstvo. Mělo jít celkem o 12 firem. "Jakkoliv tato skutečnost nebyla v několika případech dosud zapsána příslušným rejstříkovým soudem do obchodního rejstříku, paní Továrková ministerstvu potřebnými dokumenty doložila, že potřebná právní jednání byla učiněna," uvedl resort.

Nečinnost podle něj zjistilo ministerstvo pouze v případě živnostenského oprávnění, o jehož existenci Továrková nevěděla, které od roku 2000 aktivně nevykonávala a které přislíbila ukončit v co nejkratší lhůtě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy