Islámský stát ukázal zkázu chrámu v Palmýře

Zahraničí Zahraničí
25. 8. 2015 15:58
Fotografie zachycující výbuch sice ještě nebyly nezávisle ověřeny, ale disponují logem radikální organizace.
Islamisté vyhodili do povětří jednu z nejennějších antických památek v Palmýře.
Islamisté vyhodili do povětří jednu z nejennějších antických památek v Palmýře. | Foto: ČTK

Bejrút - Islámský stát zveřejnil fotografie, které zachycují zničení starověkého chrámu Baal-Shamin v syrské Palmýře.

Podle informací zpravodajského serveru BBC se na třech snímcích objevují muži pokládající sudy s výbušninami a zápalnými šňůrami kolem chrámu a přilehlých sloupů.

Takto vypadal antický chrám Baal-Shamin mezi ruinami antického města Palmýra.
Takto vypadal antický chrám Baal-Shamin mezi ruinami antického města Palmýra. | Foto: Reuters

Na čtvrté je vidět oblak kouře po explozi a na páté už jen hromada suti.

Dostupné fotografie nejsou nezávisle ověřeny, nicméně nesou často používané logo Islámského státu.

Informaci, že byl chrám vyhozen do povětří, sdělili v neděli aktivisté ze syrské opozice. O její pravdivosti se však vedou spory.

Syrská lidskoprávní organizace SOHR sídlící v londýnském exilu se domnívá, že chrám byl zničen už před měsícem.

Památka z římské éry byla postavena před dvěma tisíci lety a byla považována za druhou nejvýznamnější památku v rámci monumentálních ruin antického města Palmýry. To bylo ve své době jedno z nejdůležitějších kulturních center antického světa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy