Islámský stát ukázal zkázu chrámu v Palmýře

Zahraničí Zahraničí
25. 8. 2015 15:58
Fotografie zachycující výbuch sice ještě nebyly nezávisle ověřeny, ale disponují logem radikální organizace.
Islamisté vyhodili do povětří jednu z nejennějších antických památek v Palmýře.
Islamisté vyhodili do povětří jednu z nejennějších antických památek v Palmýře. | Foto: ČTK

Bejrút - Islámský stát zveřejnil fotografie, které zachycují zničení starověkého chrámu Baal-Shamin v syrské Palmýře.

Podle informací zpravodajského serveru BBC se na třech snímcích objevují muži pokládající sudy s výbušninami a zápalnými šňůrami kolem chrámu a přilehlých sloupů.

Takto vypadal antický chrám Baal-Shamin mezi ruinami antického města Palmýra.
Takto vypadal antický chrám Baal-Shamin mezi ruinami antického města Palmýra. | Foto: Reuters

Na čtvrté je vidět oblak kouře po explozi a na páté už jen hromada suti.

Dostupné fotografie nejsou nezávisle ověřeny, nicméně nesou často používané logo Islámského státu.

Informaci, že byl chrám vyhozen do povětří, sdělili v neděli aktivisté ze syrské opozice. O její pravdivosti se však vedou spory.

Syrská lidskoprávní organizace SOHR sídlící v londýnském exilu se domnívá, že chrám byl zničen už před měsícem.

Památka z římské éry byla postavena před dvěma tisíci lety a byla považována za druhou nejvýznamnější památku v rámci monumentálních ruin antického města Palmýry. To bylo ve své době jedno z nejdůležitějších kulturních center antického světa.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále porazily 30:29 Španělsko gólem ze sedmimetrového hodu sekundu před koncem.

před 8 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy