Arabové volí krajní pravici. I taková je Francie

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 4. 2012 22:35
Národní fronta už sice letošní prezidentské volby nevyhraje, její podpora ale roste
Jean Marine Le Penová. Stranu i ostrou mluvu zdědila po otci.
Jean Marine Le Penová. Stranu i ostrou mluvu zdědila po otci. | Foto: Reuters

Paříž - Většina francouzských muslimů volí levici a socialistického kandidáta na prezidenta Francoise Hollanda.

Najdou se ale i výjimky. A pro někoho možná dost překvapivé.

Reportéři televize France 24 hovořili se třemi Francouzi arabského původu, kteří v prvním kole hlasovali pro kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou. A zřejmě nebyli zdaleka jediní.

Jednou z nich je třiatřicetiletá policistka marockého původu Karima. Do Francie se přistěhovala před patnácti lety, vdala se za rodilého Francouze a porodila mu tři děti.

O politiku krajně pravicové Národní fronty se podle svých slov zajímá od roku 2002. "Moje volba je vyjádřením postoje k těm muslimům, které osobně označuji jako bandity. Zničili francouzskou společnost," svěřila se policistka, jež si z pochopitelných důvodů nepřála být jmenovaná.

Vadí jí prý zejména muslimové, kteří "si nezaslouží francouzskou státní příslušnost." Stejný názor podle ní sdílí i další kolegové, a to i arabského původu, nahlas o tom ale nikde nemluví.

O ramadánu víno a vepřovou pečínku

Bezesporu zajímavý je příběh devětapadesátiletého Farida Smahiho původem z Alžírů. Ten Národní frontu nejen volí, ale léta pro ni i pracoval. Šéfoval její hlavní kanceláři.

"Můžete být oboje. Alžířan i Francouz," říká Farih, jehož otec bojoval ve druhé světové válce ve francouzské armádě a po válce usiloval o osvobození Alžíru.

K politice extrémní pravice začal inklinovat po návštěvě palestinských autonomních území. "Je to jako obrovské vězení pod širým nebem," domnívá se. Na Národní frontě mu tedy imponoval především negativní postoj k Izraeli.

Arabové by se neměli zahalovat, ale asimiliovat, myslí si někteří z nich.
Arabové by se neměli zahalovat, ale asimiliovat, myslí si někteří z nich. | Foto: Aktuálně.cz

Partaj ale musel opustil poté, co její předsedkyni Marine Le Penovou nařknul z toho, že se "spřáhla se sionisty".

Arabové, kteří volí Národní frontu, se podle něj liší tím, že museli v mnoha případech bojovat za to, aby se stali Francouzi. Naopak arabové volící levici jsou prý většinou ti, kdo už se v zemi galského kohouta narodili a nechápou nebo si nechtějí připustit, že to byla právě levice, která je zavřela do ghett.

Smahí sice slaví ramadán, ale jí zapovězené vepřové a pije alkohol. "Jsem arab, držím ramadán a volím Národní frontu. Nemám rád muslimy, kteří se neumějí přizpůsobit zemi, v níž žijí, a už vůbec nemůžu vystát ženy, které si zakrývají tvář burkou.

Francie je krásná země. Jíme tu vepřové maso a pijeme víno. Muslimové by se měli uklidnit a přestat vnucovat většinové společnosti svou víru. To je Francie. Milujte ji, nebo odejděte," uzavírá.

Trojlístek uzavírá pětačtyřicetiletá Myriam, která se živí jako pokojská, původem z Tunisu. Její názory jsou nejradikálnější. Jedinou starostí černochů a Arabů je jak obejít francouzské zákony tak, aby mohli profitovat z místních sociálních benefitů. Je pravda, že někteří tvrdě pracují, ale mnozí pomoc vlády zneužívají. A tito lidé zruinovali naši pověst. Národní fronta by to mohla změnit," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy