reklama
 
 

Médiím hrozí pokuty. Mohla ovlivnit volby ve Francii

23. 4. 2012
V prvním kole francouzských prezidentských voleb získali více hlasů kandidáti pravice

Paříž - Státní zastupitelství v Paříži zahájilo předběžné vyšetřování několika francouzských i zahraničních médií, která během prvního kola prezidentských voleb porušila zákon.

Zveřejnila totiž předběžné výsledky hlasování ještě před stanoveným termínem (tedy osmou hodinou večerní), a mohla tak ovlivnit, ke komu se na poslední chvíli přiklonili někteří voliči.

Jedná se mimo jiné o belgickou rozhlasovou stanici RTBF, která zprávy o tom, že první kolo voleb vyhrál kandidát socialistů Francois Hollande, zveřejnila s dvouhodinovým předstihem. Vyšetřována má být ale také francouzská tisková agentura AFP.

Pařížské státní zastupitelství, které se obávalo úniků přes sociální sítě Twitter a Facebook, přitom vydalo médiím již několik dní předem varování, že tvrdě potrestá porušení příslušného volebního zákona, vydaného roku 1977.

Ten nejenže zakazuje zveřejňování výsledků před oficiálním termínem, nařizuje navíc agenturám pro výzkum veřejného mínění, aby o volebním víkendu nepublikovaly žádné průzkumy.

Některé belgické a švýcarské francouzskojazyčné servery zákon porušily již při minulých prezidentských volbách v roce 2007, ačkoliv jim hrozila pokuta ve výši 375 tisíc eur.

Národní fronta i centristé jsou rozděleni

Samotný výsledek nedělního hlasování ale zveřejnění předběžných odhadů ovlivnilo jen minimálně.

Přibližně odpovídá tomu, co v případě obou hlavních favoritů souboje o Elysejský palác, tedy prezidenta Sarkozyho a socialisty Hollanda, říkaly průzkumy.

Snad jen s tím rozdílem, že zatímco Hollande dlouhé měsíce jasně vedl, Sarkozy jej koncem března předhonil, aby několik dní před volbami znovu klesl na druhé místo s odstupem přibližně půldruhého procenta.

Pokud se prognózy nezmýlí ani v případě druhého kola voleb, naplánovaného na 6. května, měl by v něm Hollande stávajícího držitele nejvyššího úřadu v zemi porazit v poměru 56 ku 44 procentům odevzdaných hlasů.

Sarkozy se v příštích čtrnácti dnech bude předpovědi ještě pokoušet zvrátit.

Podle průzkumu, který si u společnosti Logica Business Consulting zadaly francouzská státní televize a rozhlas a deník Le Monde, jej ale ve druhém kole podpoří jen šedesát procent těch voličů nacionalistické Národní fronty, kteří v kole prvním hlasovali pro Marine Le Penovou. Jeho šance jsou tedy spíš teoretické.

Hollandemu je připravena dát svůj hlas necelá pětina těch, kdo podpořili Le Penovou.

Ve stejném průzkumu přiznalo více než devadesát procent Francouzů, kteří se přiklonili na stranu kandidáta radikální levice Jeana-Luca Mélenchona, že chtějí umožnit vítězství Sarkozyho hlavního vyzyvatele.

Stoupenci centristy Francoise Bayroua jsou v tomto ohledu rozděleni na třetiny. První odevzdá hlas Sarkozymu, druhá Hollandovi a třetí se druhého kola vůbec nezúčastní.

Hollande může počítat i s hlasy zelených, stejně jako voličů Nathalie Arthaudové z Dělnického boje a Philippa Poutoua kandidujícího za Novou protikapitalistickou stranu.

autor: Radim Klekner | 23. 4. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama