Apokalyptická vize: Země bez vody

Roman Staněk
8. 11. 2006 0:00
Nairobi - Vodu potřebujeme k životu stejně jako vzduch. Na čtyřech kontinentech se jí však nedostává. Uvnitř: GRAFIKA, STATISTIKY
Ve světě je dostatek vody pro domácí užití i pro zemědělství nebo průmysl. Problém je, že mnoho lidí, většinou ti chudí, jsou systematicky znevýhodňováni, uvádí zpráva OSN.
Ve světě je dostatek vody pro domácí užití i pro zemědělství nebo průmysl. Problém je, že mnoho lidí, většinou ti chudí, jsou systematicky znevýhodňováni, uvádí zpráva OSN. | Foto: Reuters

Průmysl i lidská činnost ničí zdroje pitné vody pro miliony lidí v Africe, Asii i Americe. Neurčitá formulace se však stává výstrahou, je li podložena čísly.

Ta přinesla zpráva Lidského rozvoje na rok 2006 vydaná OSN.

Z údajů vyplývá, že zatímco průměrný občan New Yorku spotřebuje denně téměř 600 litrů vody, v mnoha afrických zemích si lidé musejí vystačit s méně než 50 litry na den.

Foto: Martina Běhounková

Voda jako důvod k válce

Voda jako zdroj života a základní lidské právo je příčinou mnoha sporů, které v budoucnu mohou přerůst i v ozbrojené konflikty. Její nedostatek ohrožuje domácnosti i hospodářství.

Na rozdíl od válek nebo přírodních katastrof nedostatek vody, stejně jako hladomor, potichu zkouší chudé. Postiženy jsou téměř všechny země Afriky a Asie, problém s extremními suchy má však třeba i Austrálie.

Zatímco před čtyřiceti lety měly přístup k vodě jezera Čad čtyři země, v současné době je voda pouze pro dvě z nich
Zatímco před čtyřiceti lety měly přístup k vodě jezera Čad čtyři země, v současné době je voda pouze pro dvě z nich | Foto: Aktuálně.cz

"Ti, kteří zdroje vody, moderní technologie na její úpravu a politickou moc mají, problém nezajímá," uvádí zpráva Lidského rozvoje na rok 2006 vydaná OSN.

Alespoň 20 litrů denně

Zajistit, aby každý člověk měl přístup k alespoň dvaceti litrům čisté vody denně je minimální požadavek respektující základní právo na přístup k vodě.

V Asii se nachází třetina světových zásob vody. Žije v ní ovšem 60 procent všech obyvatel planety. Afrika zase disponuje 11 procenty zásob pro 13 procent světové populace.

Deficit zásob pociťuje i jižní Evropa. Naopak její sever a také Amerika a Oceánie mají a budou mít v poměru k počtu obyvatel vody stále nadbytek.

Přesto, pokud se světoví lídři nezapojí do snah o zajištění dostatečných zdrojů pitné vody, nepodaří se splnit jednu z dlouhodobých priorit rozvojových cílů tisíciletí, které vytyčily státy OSN.

Dokument vyzývá vůdčí ekonomiky světa, aby zvýšily svůj příspěvek na pomoc nejchudším zemím z dosavadních 3,4 miliardy dolarů ročně na čtyři miliardy. Zapojit se musí hlavně nejvyspělejší státy.

Vody je dost, ale...

Ve světě je dostatek vody pro domácí užití i pro zemědělství nebo průmysl. Problém je, že mnoho lidí, většinou ti chudí, jsou systematicky znevýhodňováni.

V bohatých zemích, píše zpráva OSN, neumírají lidé na nemoci ze znečištěné vody. Mladé dívky mohou chodit do školy, protože nemusí celý den chodit několik kilometrů daleko pro vodu.

Foto: Aktuálně.cz

Kdo nemá vodu, je deprivován, ničí to jeho život, jeho příležitosti a podkopává lidskou důstojnost, varuje zpráva.

O nemocech způsobených znečištěnou vodou se v bohatých zemích píše pouze v knihách. Ve třetím světě jsou však realitou.

Přitom právě čistá voda je nejlepší prevencí před šířením infekčních nemocí, které významně škodí Africe.

Vysychání důležitých vodních zdrojů

Mnoho důležitých vodních zdrojů také vysychá a lidé kolem nich se dostávají do humanitární krize. Vysychání je dáno jak lidskou činností, tak globálním oteplováním.

Foto: Aktuálně.cz
Tip: Prohlédněte si celou zprávu OSN (anglicky) ZDE

 

Známý je příklad Aralského moře ve Střední Asii, které vysychá od sedmdesátých let minulého století, kdy byla vybudována obrovská síť zavlažovacích kanálů pro zásobování bavlníkových plantáží v poušti.

Dalším známým příkladem je jezero Čad, které ještě před několika desetiletími zásobovalo vodou čtyři státy. Teď je však jezero mnohem menší. V období sucha voda nestačí zásobit ani Čad a Kamerun.

Spory o vodu mohou vzniknout také na jiných místech. Známy jsou příklady Turecka, Sýrie a Iráku na řekách Eufrat a Tygris a také v Kalifornii, kde nadměrné užívání vody z řeky Colorado způsobuje, že existuje období, kdy řeka do sousedního Mexika nedoteče.

 

Právě se děje

Další zprávy