Konec války proti uhlí. Trump jmenoval do klíčové funkce radikála, který zpochybňuje změny klimatu

Martin Novák Martin Novák
8. 12. 2016 12:55
Nominace Scotta Pruitta do čela americké agentury pro životní prostředí je pro tamní ekologické aktivisty velkým zklamáním. Jmenování zastánce průmyslové a uhelné lobby podle nich ukazuje, jak bude nový prezident USA Donald Trump zacházet s ekologickými tématy. Nový šéf Bílého domu i přesto přijal ve svém newyorském sídle i zastánce opačného názoru: herce Leonarda DiCapria a bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New YorkDonald Trump jmenoval šéfem americké agentury při životní prostředí radikálního a zaníceného odpůrce teorie o globálním oteplování a lidském podílu na klimatických změnách.

Scotta Pruitta, státního zástupce z Oklahomy. Velkého zastánce těžby uhlí i ropy a průmyslového rozvoje, neomezovaného ohledy na ekologii nebo snižování emisí skleníkových plynů.

Bude to radikální změna

Jmenování Pruitta dává za pravdu skeptikům, kteří předpovídali, že nový prezident radikálně obrátí kurz svého předchůdce Baracka Obamy a změní americký postoj ke klimatickým změnám. Tím taky pravděpodobně zpochybní globální Pařížskou dohodu, která loni klíčovým průmyslovým hráčům – včetně USA – stanovila za cíl udržet růst teploty na zeměkouli o méně než dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.

"Vědci se dál rozcházejí v názoru na rozsah globálního oteplování a na jeho spojitost s lidskou aktivitou," napsal letos Pruitt v časopise National Review.

Ostře se taky vymezoval proti názorům Baracka Obamy na ekologii (obvinil ho z "války proti uhlí") a zákonům, které měly omezit emise škodlivých plynů. Naopak v souladu s Trumpovým předvolebním programem chce Pruitt maximálně podporovat těžební průmysl, včetně uhelného.

Možná ano, možná ne

Sám Donald Trump je od roku 2010 kritický k teorii o globálním oteplování, způsobeném člověkem. Podobné zprávy dokonce označil za dezinformace, které šíří Čína, aby oslabila americkou ekonomiku.

Po vyhraných prezidentských volbách ale Donald Trump v rozhovoru pro deník New York Times poprvé připustil, že člověk se do určité míry na klimatických změnách podílí.

Scott Pruitt (s aktovkou) v budově Trump Tower v New Yorku.
Scott Pruitt (s aktovkou) v budově Trump Tower v New Yorku. | Foto: Reuters

"V době, kdy jsou klimatické změny velkou hrozbou pro celou planetu, je smutné a nebezpečné, že do čela agentury pro životní prostředí nominuje pan Trump člověka, jako je Scott Pruitt," reagoval na Trumpův výběr senátor Bernie Sanders, který se neúspěšné ucházel o Bílý dům v primárkách Demokratické strany proti Hillary Clintonové. Také američtí ekologičtí aktivisté neskrývali zklamání. 

Schůzky s celebritami

Trump se ale snaží uklidnit jejich obavy alespoň symbolicky. Tento týden se ve svém newyorském sídle sešel se dvěma celebritami, které se angažují v boji proti oteplování. V pondělí s bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem, ve středu se známým hollywoodským hercem Leonardem DiCapriem.

Gore označil schůzku za velmi konstruktivní, přestože dříve označoval Trumpa za "klimatickou katastrofu". DiCaprio mluvil podle svého mluvčího s Trumpem nejen o ekologii, ale taky o pracovních místech.

Američtí průmyslníci i přesto jásají. "Nemohu říci, že bych kvůli tomu špatně spal. Donald Trump dal jasně najevo, že se nebude řídit radikální, od života odtrženou filozofií Ala Gorea," řekl listu Wall Street Journal Chris Warren, mluvčí American Energy Alliance (AEA). Skupiny, která podporuje Trumpa a jeho názory na rozvoj průmyslu a energetiky.

Nově zvolený prezident zatím neřekl jasně, zda odstoupí od tzv. Pařížské dohody o změnách klimatu. K zachování amerického podpisu pod touto klíčovou mezinárodní dohodou, která má omezit globální oteplování, už Trumpa vyzval francouzský prezident Francois Hollande.

 

Právě se děje

Další zprávy