Anthraxové dopisy z roku 2001 našly svého odesílatele

Hej
3. 8. 2008 7:41
Podle vyšetřování za anthraxovými útoky stojí vědec
Bruce Ivins na snímku z roku 2003
Bruce Ivins na snímku z roku 2003 | Foto: Reuters

Washington - Vědec, který v úterý spáchal sebevraždu, vyhrožoval své terapeutce a současně podle její výpovědi vylíčil obrysy plánu, jak zabít své spolupracovníky.

Vyplývá to z audiokazety, která byla jako důkaz předložena u soudu, který vyšetřuje případy anthraxových útoků z roku 2001.

Mikrobiolog Bruce E. Ivins byl v úterý nalezen mrtev poté, co začal být podezírán z toho, že to byl právě on, kdo vybraným osobám rozesílal dopisy s anthraxovými bakteriemi.

Pět lidí tehdy zemřelo a dalších sedmnáct onemocnělo. Dopisy byly rozesílány krátce po 11. září 2001.

24. července terapeutka Jean C. Duleyová dosvědčila, že jí Bruce E. Ivins popsal "detailní vražedný plán", jak zabít své spolupracovníky.

Její výpověď zveřejnily světové agentury v sobotu poté, co ji publikoval deník The New York Times na svých webových stránkách.

Podle Duleyové byl Ivins několika špičkovými psychiatry diagnostikován jako sociopatický potenciální vrah. "Opravdu se pokoušel zavraždit několik lidí," dosvědčila Duleyová u soudu.

Ivins několik desetiletí pracoval v americkém Armádním lékařském institutu pro infekční choroby v Marylandu. Pokoušel se tu vyvinout silnější vakcínu proti smrtelnému anthraxovému jedu.

Kmen anthraxových spór použitý při útocích v roce 2001 obvykle používaly americké vládní laboratoře.

Spekuluje se, zda Ivins vypustil anthraxové zásilky do světa proto, aby otestoval, jak jeho vakcína bude fungovat.

FBI nejdříve z útoků podezírala armádního vědce Stevena Hatfilla, až před více než rokem svou pozornost přesměrovala na Ivinse, který pracoval ve stejné laboratoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy