Anketa:Co byste postavili na Ground Zero

Lenka Málková
9. 9. 2006 0:00
New York City - Na místě newyorských dvojčat již pomalu vyrůstá Věž svobody. Stavební práce byly po měsících dohadů zahájeny letos na jaře. Uvnitř: ANKETA
Architektonické plány nakonec vzešly z dílny světoznámého architekta Daniela Libeskinda.
Architektonické plány nakonec vzešly z dílny světoznámého architekta Daniela Libeskinda. | Foto: Aktuálně.cz

V průběhu dubna o tom rozhodly americké úřady, když se na plánech výstavby dohodly se stavitelem Larrym Silversteinem.

Jejich rozhodnutí tak otevřelo cestu k vybudování Věže svobody a dalších několika výškových budov na místě, kde kdysi stála proslulá newyorská "dvojčata", mrakodrapy Světového obchodního centra.

Práce byly zahájeny v květnu tohoto roku.

Který projekt byste postavili na místě dvojčat?

1. Foster and Partners 2. Daniel Libeskind
Foto: www.emporis.com
Foto: www.gingkopress.com
3. Think Team 4. Meier Eisenman Team
Foto: Aktuálně.cz
Foto: www.gingkopress.com
5. Richard Dattner 6. United Architects
Foto: www.gingkopress.com
Foto: Aktuálně.cz
7. Peterson/Littenberg 8. SOM and Partners
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Architektonické plány nakonec vzešly z dílny světoznámého architekta Daniela Libeskinda. Návrh musel být ale upravován kvůli požadavkům policie, která chtěla, aby byla stavba  přesunuta z bezpečnostních důvodů o několik desítek metrů od silnice.

Věž má měřit 541 metrů, takže překoná současnou nejvyšší budovu světa, kterou je mrakodrap Taipei 101 na Tchaj-wanu. Již v roce 2008 však bude překonána mrakodrapem v Dubaji s výškou přesahující 700 metrů.

Dosud nejvyšší stavbou na území USA je chicagská Sears Tower se 442 metry.

V březnu také na místě, kde stávaly věže WTC, začaly stavební práce na památníku obětem teroristických útoků.

Projekt nazvaný Odraz nepřítomnosti však vyvolává protesty některých rodin obětí, které se snaží zastavit stavbu soudní žalobou.

Podle newyorských úřadů by památník měl být hotov podle plánu do roku 2009.

Lesk Manhattanu bude obnoven 

Konečný verdikt padl také v případě dalších tří budov, které mají obří Věž svobody obklopovat.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg na tiskové konferenci uvítal konečné plány Britů Normana Fostera, Richarda Rogerse i Japonce Fumihiko Makiho a doufá, že díky výstavbě těchto architektonických skvostů se podaří "znovuobnovit lesk historického centra města".

Tohle jsou jedny z nejúžasnějších budov, které budou kdekoliv na světě k vidění, tvrdí guvernér státu New York George Pataki.
Tohle jsou jedny z nejúžasnějších budov, které budou kdekoliv na světě k vidění, tvrdí guvernér státu New York George Pataki. | Foto: www.ap.org

"Tohle jsou jedny z nejúžasnějších budov, které budou kdekoliv na světě k vidění," dodal guvernér státu New York George Pataki. "Respektují posvátnost tohoto místa."

Architekt Lord Rogers doufá, že lidé budou navštěvovat místo dřívějších budov Světového obchodního centra, aby vzpomínali na minulost a hlavně "přemýšleli o budoucnosti".

Na vrcholku nejvyššího ze tří mrakodrapů budou zářit čtyři diamanty a v průběhu noci osvětlovat dolní část Manhattanu.

Výstavba těchto budov by měla být zahájena v roce 2007 nebo 2008, veškeré práce na Manhattanu pak budou ukončeny do roku 2012.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy