Analýza slovenské krize: Volby nejsou jediným řešením

Aktuálne.sk
12. 10. 2011 11:45
Vláda Ivety Radičové padla poté, co spojila svůj osud s hlasováním o záchraně eura
Éra první slovenské premiérky je s největší pravděpodobností u konce.
Éra první slovenské premiérky je s největší pravděpodobností u konce. | Foto: Reuters

Bratislava - Éra premiérky Ivety Radičové v úterý večer definitivně skončila. Postaralo se o to hlasování o důvěře vlády.

Radičová ho spojila s hlasováním o záchranném fondu eurozóny (EFSF). A prohrála.

Pro posílení takzvaného eurovalu, a tedy i udržení současné vlády, se vyslovilo jen 55 ze 79 koaličních poslanců. Téměř celý poslanecký klub liberální Svobody a Solidarity (SaS), tři zákonodárci Občanské konzervativní strany a lídr hnutí Obyčejní lidé z jednacího sálu odešli, čímž se spolu s opozicí pod pád kabinetu podepsali.

Jaké jsou možnosti dalšího vývoje? Čekají Slovensko předčasné volby, nebo se vydá cestou jiných politických dobrodružství? Aktuálne.sk přineslo přehled možných scénářů dalšího vývoje na slovenské politické scéně.

Zatím nejpravděpodobnější variantou se zdají být zmíněné předčasné volby. Šéf nejsilnější opoziční strany Smer-SD Robert Fico už totiž několikrát prohlásil, že jeho strana euroval podpoří výměnou za vypsání předčasných voleb.

V úterý večer už ale vůdce slovenské opozice tak jednoznačně nemluvil. Místo jasné odpovědi opakoval nutnost euroval schválit. Tato změna postoje může signalizovat, že si Fico uvědomuje těžkou úlohou vládnutí v případě nástupu druhé hospodářské krize.

Najde se dost poslanců ochotných riskovat teplé místo?

Národní rada Slovenské republiky.
Národní rada Slovenské republiky. | Foto: Reuters

Otázkou je rovněž to, zda by se ve 150členném slovenském parlamentu našlo potřebných 90 hlasů pro vypsání předčasných voleb. Mnoha zákonodárcům by se zřejmě nechtělo riskovat teplé místo v poslanecké lavici.

Ve hře samozřejmě zůstává i částečná rekonstrukce vlády. V novém kabinetu by téměř jistě chyběli zástupci Svobody a spravedlnosti, stejně tak jako současná premiérka Iveta Radičová. Otázkou je, když obměna vlády, tak s kým?

Vícero poslanců SaS sice v úterý naznačovalo, že by bylo ochotno krýt záda pravicové vládě i z opozičních lavic, tato představa se ale ukazuje jako značně absurdní. Ostatní koaliční strany totiž odmítají, aby přežití nové vlády měli v rukou stejní poslanci, kteří se před několika hodinami postarali o rekordně rychlý konec kabinetu Ivety Radičové.

Ve hře je i opoziční smlouva či vláda úředníků

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, minimálně do předčasných voleb by vládní kormidlo mohl nadále svírat vládní trojlístek SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, který by se opíral o tichou podporu Smeru-SD.

Robert Fico je sice na koni, na tahu je ale prezident Gašparovič (na snímku).
Robert Fico je sice na koni, na tahu je ale prezident Gašparovič (na snímku). | Foto: Reuters

Tento model by mohl fungovat na stejném principu jako před časem v Česku opoziční smlouva uzavřená mezi ODS a ČSSD.

Další možností je vytvoření nové vládní soustavy bez vypsání předčasných voleb. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o velké koalici Smeru-SD s SDKÍ-DS, případně ještě s KDH. Vyloučit se však nedá ani vládní spolupráce levice, křesťanských demokratů a Mostu-Híd.

Ze stejného politického soudku - jako už vzpomínaná česká opoziční smlouva - je vytvoření úřednické vlády, která by Slovensko dovedla k předčasným volbám.

Možné je i to, že se nezmění nic a současná koalice bude vládnout i v dalších měsících. Bude totiž záležet na prezidentu Ivanu Gašparovičovi. On má v rukou pravomoc pověřit někoho sestavením nové vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy