Analýza: Německé zemětřesení způsobili měšťáci

Petr Holub
30. 9. 2009 12:40
Ve volbách rozhodovali mladí, vzdělaní a bohatí
Foto: Reuters

Berlín- Nedělní volby v Německu přinesly dvě důležité zprávy. Tou první je, že rozhodli mladí, vzdělaní a bohatí. Tou druhou, že tradiční strany ztrácejí a jejich hlasy přebírají noví dynamičtí lídři.

„CDU a CSU mají nadprůměrný výsledek pouze u voličů nad 60 let, SPD neměla u voličů pod 45 let ani dvacet procent," shrnuje bilanci víkendových voleb deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Konec staré republiky

Končí staré časy a strany, které se opírají o voliče ze staré spolkové republiky, ztrácejí na významu. CDU i CSU stojí a padají s podporou voličů z konzervativních měst jižního a středního Německa, SPD dosud spoléhá na odbory.

To se ukázalo jako chybná strategie, protože hlasy navíc získali ti, kteří oslovili nové společenské skupiny. Radikálně levicová Die Linke už nemusí spoléhat jen na bývalé komunisty z NDR, ale stala se také stranou nezaměstnaných ze Západu.

Ovšem hlavní převrat způsobili liberálové z FDP a Zelení, kteří dohromady proti minulým volbám získali deset procent. Pro obě strany totiž hlasuje víc než třetina velkoměstských voličů. Platí to pro všech šest největších měst, v první řadě pro Stuttgart, Mnichov, Frankfurt a Kolín nad Rýnem, v menší míře pro západní Berlín a Hamburg.

Především u Stuttgartu a Frankfurtu měly FDP a Zelení nadprůměrný výsledek i v širokém okolí.

Bohatí Němci z centra i satelitů velkých měst to vidí stejně jako v Česku Pražáci. V dobách krize je ohrožena práce a není tedy možné nadále přerozdělovat do chudších regionů. Případně je ještě možné investovat do prostředí, ve kterém žijeme. 

Univerzity a soudci Jana Husa

Čtvrtinu hlasů, tedy průměrný výsledek, zaznamenaly FDP a Zelení v ostatních velkých městech, kde se potýkají se stárnoucím průmyslem, jako jsou Brémy, Hannover, případně Essen, Dortmund či Duisburg v Porúří. Nadprůměrný výsledek tam z nových stran zaznamenali Die Linke.

Výjimkou v hustě osídleném regionu nad řekou Ruhr se stává Düsseldorf, kam se soustředil místní kulturní a politický život. Podobný vzestup zaznamenaly východoněmecké Drážďany a Lipsko, kde sice mají liberálové se zelenými jen čtvrtinu hlasů, to je ovšem o poznání více, než v jiných částech bývalé NDR.

V žebříčku padesáti volebních obvodů s nejlepším společným výsledkem FDP a Zelených obsadilo šest velkých měst 35 míst.

Zbytek měst se dělí do dvou kategorií. Mladé a dynamické voliče vykazují tradiční univerzitní města Freiburg, Heidelberg, Tübingen, Aachen či Münster. Vedle nich se významně prosadily regiony na jihu Švábska, zvláště v okolí Kostnice na břehu Bodamského jezera.

Vývoj v Česku kopíruje Německo do té míry, že v minulých volbách se do sněmovny prosadili Zelení a k favoritům nadcházejících voleb patří liberální TOP 09. Tyto malé strany ovšem trpí tím, že nemají k dispozici šest metropolí jako jejich německé vzory.

 

Právě se děje

Další zprávy