Zmizí z Německa americké jaderné zbraně? FDP říká ano

Martin Novák Martin Novák
30. 9. 2009 7:05
Na základně v Bühlenu mají Spojené státy přibližně dvacet bomb. Liberálové chtějí jejich odsun, Merkelová je proti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: United States Department of Defense

Berlín - Po nedělních volbách se už v Německu rodí vláda černožluté koalice. Tedy křesťanských demokratů (CDU a CSU) s liberály (FDP).

V ekonomice i jaderné energetice strany možná naleznou do značné míry společnou řeč, ale už nyní se rýsuje spor o atomové zbraně, které mají na území Německa stále deponované Spojené státy.

Zhruba dvacet bomb, uložených na základně v Büchelu, by FDP viděla ráda za hranicemi Německa. Podle Merkelové je však předčasné mluvit o stažení zbraní. Zvláště v době, kdy se hovoří o možné budoucí nukleární hrozbě z Íránu.

Šéf Svobodné demokratické strany (FDP) Guido Westerwelle v povolebním televizním studiu. Jeho strana je označována za skutečného vítěze voleb, přestože co do počtu obdržených hlasů skončila až třetí.
Šéf Svobodné demokratické strany (FDP) Guido Westerwelle v povolebním televizním studiu. Jeho strana je označována za skutečného vítěze voleb, přestože co do počtu obdržených hlasů skončila až třetí. | Foto: Reuters

Liberálové dosáhli ve volbách svého nejlepšího výsledku v historii a zisk 14,8 procent hlasů jim v koalici dá větší vliv a váhu, než sami původně počítala. CDU a CSU dostali celkem 33,8 procent hlasů.

Není tedy vyloučeno, že v některých sporných otázkách křesťanští demokraté budou muset ustoupit.

Šéf FDP Guido Westerwelle považuje zbraně na německém území za relikt studené války.

Německo by mělo sehrát svoji úlohu v nynějších snahách o nukleární odzbrojení. Měli bychom iniciovat rozhovory, vedoucí k odstranění jaderných zbraní z Německa," prohlásil Westerwelle po volbách. 1

Strana ovšem tento bod měla v programu už před volbami.

Americký prezident Barack Obama se postavil do čela celosvětové kampaně o snížení počtu atomových hlavic na planetě, ale o stahování amerických zbraní z Evropy se zatím konkrétně nezmínil.

Německo není první zemí, kde zaznívají hlasy po odsunu jaderného arzenálu USA. Stejný požadavek nedávno vznesla opoziční nizozemská Strana práce, přestože Nizozemsko nikdy oficiálně nepřiznalo, že na svém území americké atomové hlavice má.

CDU a FDP si ovšem patrně porozumí v otázce budoucnosti jaderné energetiky v Německu. Obě strany odmítají postupný útlum atomových elektráren v zemi do roku 2021, jak ho před lety schválila koaliční vláda sociálních demokratů a zelených pod vedením kancléře Bernarda Schrödera.

Zákon o uzavření všech elektráren v zemi bude velmi pravděpodobně novým Bundestagem zrušen.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy