1. Republikáni hlasovali předčasně i poštou
Ještě před volebním úterým hlasovalo přes 80 milionů Američanů, a to buď poštou, nebo osobně ve vybraných místnostech. Jedná se o zcela rekordní čísla, která v tomto ohledu převyšují dokonce volby během pandemie koronaviru v roce 2020. Jedním z důvodů je i to, že republikáni, kteří hlasování poštou nedůvěřují, letos poprvé svým voličům radili, aby tak učinili, pokud nemají jinou možnost.
I ve volební den se stály dlouhé fronty a na několika místech zůstaly volební místnosti otevřeny i po půlnoci, aby stihli odhlasovat všichni, kteří si včas stoupli do fronty. "Kandidátům se podařilo mobilizovat voliče. Lidé mají dojem, že v těch volbách opravdu o něco jde, a myslí si, že svým hlasem mohou výsledek změnit," vysvětluje amerikanista z Ostravské univerzity Jan Beneš.
2. Rekordní počet nezávislých voličů
Výsledky ale ukazují, že se výrazně podařilo mobilizovat hlavně republikánské voliče. K volbám přišel rekordní počet nezávislých voličů, tedy těch, kteří se nehlásí ani k jedné straně. Vůbec poprvé jich dokonce bylo více než demokratů a velká část z nich evidentně podpořila právě Trumpa.
Ten hlavně v posledních týdnech a dnech před volbami cílil na mladé muže, kteří běžně příliš angažovaní nejsou a k volbám nechodí. "Donald Trump se ukazoval na všech různých youtube kanálech, u různých influencerů ve sportovním světě," vyjmenovává Beneš. Těsně před volbami nakonec Trumpa podpořil i nejsledovanější podcaster Joe Rogan.
Data ukazují, že u mužů Trump vítězil, silně posílil hlavně u hispánských, ale částečně i u černošských voličů.
3. Z potratů nebylo klíčové téma
Demokraté se spoléhali na hlasy žen. Těsně před volbami na ženy v republikánských oblastech cílily například reklamy, které jim připomínaly, že jejich partneři nebudou vědět, pro koho hlasovaly. "Ženy jsou na Trumpa naštvané z různých důvodů, ať už jde o zpřísnění přístupu k interrupcím, jeho vyjádření o ženách nebo i soudní spory," říká Beneš. Připomíná případ, v němž soudní porota loni dospěla k závěru, že Trump sexuálně zneužil americkou novinářku.
Nakonec se ale ukázalo, že právo na potrat nebylo pro ženy ani Američany celkově zdaleka tak zásadní, jak se předpokládalo. Takzvaný exit poll, tedy průzkum hned poté, co lidé odvolí, ukazuje, že pro Harrisovou hlasovalo 54 procent žen.
Spolu s volbami také probíhala referenda týkající se rozvolnění nebo zpřísnění interrupcí v deseti amerických státech. Zatímco doteď lidé i v konzervativních částech USA vždy podpořili větší právo žen se rozhodnout, na Floridě, v Jižní Dakotě a Nebrasce voliči tuto možnost ženám upřeli. V Nebrasce dokonce odhlasovali zpřísnění současné legislativy.
4. Volání po změně
Jako zcela zásadní téma se pro voliče ukázala ekonomika. Exit polly ukázaly, že při výběru z pěti možností odpovědělo 34 procent voličů, že pro ně má největší význam demokracie, zatímco 31 procent uvedlo ekonomiku. Celkem 72 procent Američanů není spokojeno se současným směřováním země, ukázala data stanice CNN.
"Nálada ve společnosti prostě nahrávala republikánskému kandidátovi," vysvětlil amerikanista z Univerzity Karlovy Jiří Pondělíček. "Pokud se podíváme na čísla důvěry v ekonomiku USA a její budoucnost, tak byla skutečně rekordně nízká, někde pod 30 procenty. V takové situaci je pro stranu, jež obhajuje Bílý dům, vždy složité mandát znovu získat," dodal.
Aby Harrisová v takové situaci vyhrála, musela by se zřejmě více distancovat od současné administrativy Joea Bidena, což neudělala. V rozhovorech měla například opakovaně problém vysvětlit, čím by se od současného prezidenta lišila.
5. Republikánská křivda
Otázka demokracie nebyla důležitá pouze pro voliče demokratů, kteří se obávají, že Trump oslabí demokracii v zemi. Mnoho republikánských voličů se domnívá, že demokracie je v ohrožení už teď. Jsou přesvědčení, že Trump ve skutečnosti vyhrál i volby v roce 2020, ačkoli k tomu nejsou žádné důkazy a stížnosti na průběh voleb soudy zamítly.
Stejně tak tito voliči cítí křivdu, že byl Trump stíhán za finanční podvody i trestné činy, a dokonce odsouzen. Soud však verdikt o výši trestu vynese až po volbách. "Je to karma," komentoval Trumpovo vítězství jeho viceprezident J. D. Vance, a shrnul tak pocity mnoha jejich voličů, kteří nyní cítí velké zadostiučinění.
6. Více ukážou detailní analýzy
Podrobnější důvody, kde všude Trump posílil a proč nakonec vyhrál, ukážou až pozdější detailní analýzy. Beneš dodává, že nebylo úplně málo voličů, kteří se rozhodovali na poslední chvíli. "Jde o lidi, kteří nejsou o volbách moc informovaní, a nakonec se rozhodnou na základě náhodné informace," říká.