Američtí demokraté hlasují o prezidentském kandidátovi, Clintonová čeká doma u televize

ČTK ČTK
26. 7. 2016 23:34
Američtí demokraté v rámci druhého dne svého nominačního sjezdu ve Filadelfii budou hlasovat o kandidátovi strany na prezidentský post. Podle výsledků primárek se kandidátkou stane jako první žena v historii Hillary Clintonová. Hlasování proběhne podle států unie, každý oznámí počty delegátských hlasů odevzdaných kandidátům. Po hlasování předstoupí před delegáty prominentní řečníci jako Bill Clinton nebo Madeleine Albrightová.
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Filadelfie - Ve Filadelfii začal druhý den nominačního sjezdu amerických demokratů, jehož ústředním bodem bude hlasování o kandidátovi strany na prezidentské křeslo. Podle výsledků primárek se kandidátkou stane bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová jako první žena v historii, kterou některá z velkých amerických politických stran vysílá do boje o Bílý dům. Její hlavní stranický soupeř Bernie Sanders tuto kandidaturu podpořil.

Hlasování nemá být manifestační, ale proběhne jednotlivě podle států unie, kdy každý z nich oznámí počty delegátských hlasů odevzdaných kandidátům. Poražený Sanders má právo kdykoli hlasování přerušit a vyzvat k volbě Clintonové aklamací, tedy jednomyslným schválením bez hlasování. Před osmi lety tak postupovala sama Clintonová, aby symbolicky uvolnila cestu pozdějšímu prezidentu Baracku Obamovi.

Zda se tak zachová i Sanders, není zatím jasné. Podle agentury AP to lze očekávat, ovšem nikoli bezprostředně na začátku hlasování. Vermontský senátor se prý obává, že by uspěchaným ústupem mohl popudit své stoupence, z nichž mnozí s kandidaturou Clintonové vášnivě nesouhlasí.

Po hlasování předstoupí před delegáty řada prominentních řečníků, mimo jiné exprezident a manžel kandidátky Bill Clinton nebo bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Budou hovořit o činech a zásluhách Clintonové a o jejím boji za práva dětí, rodin a prostých Američanů.

Bývalá první dáma v úterý na sjezdu není, dění sleduje v televizi ve svém newyorském domově. Kandidaturu by měla formálně přijmout ve čtvrtek, kdy sjezd demokratů končí.

Na nominačním sjezdu Demokratické strany ve Filadelfii podpořila první dáma USA Michelle Obamová Hillary Clintonovou jako kandidátku na prezidentku. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy