Mluvčí ministerstva Keng Šuang na pravidelném brífinku uvedl, že Peking listu kvůli komentáři z 3. února zaslal několik stížností. Čína tvrdí, že příslušný článek byl rasistický a znevažoval její snahu bojovat proti epidemii koronaviru. List se přesto odmítl omluvit nebo vyšetřit osoby odpovědné za příspěvek, stěžuje si Peking. Keng neuvedl totožnost novinářů, jimž Čína zrušila akreditace.
"Editoři použili tak rasisticky diskriminační titulek, že vyvolali pobouření a odsouzení u čínského lidu a mezinárodního společenství," uvedl mluvčí. WSJ je stejně jako většina dalších zahraničních médií v Číně nedostupný a cenzoři jejich obsah blokují na internetu.
Agentura AP v této souvislosti uvedla, že Čína v posledních letech odmítala prodlužovat platnost novinářských průkazů zahraničním novinářům. Toto je ale první případ z poslední doby, kdy byla zrušena platnost už vydaných průkazů, což pro dotyčné prakticky znamená vyhoštění ze země.
Krok Číny následuje poté, co Spojené státy v úterý oznámily, že začnou přistupovat k čínským státním médiím působícím v USA jako k zahraničním ambasádám, a budou tedy od nichž požadovat registraci zaměstnanců a majetku u amerického ministerstva zahraničí. Opatření se týká médií jako agentura Nová Čína, televizní společnost CGTN nebo společnost China Daily Distribution Corp.