David Aaron: Islámský stát využívá uprchlíky jako zbraň

Marek Hudema Marek Hudema
10. 9. 2015 10:25
Pro radikální teroristickou organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii, platí: čím více uprchlíků v Evropě, tím lépe. V rozhovoru to tvrdí David Aaron, expert na islamismus ze Spojených států a bývalý poradce amerických prezidentů. Islámský stát podle něj musí zničit sami Arabové, jinak to nepůjde. A je k tomu možné využít i uprchlíků ze Sýrie v Evropě.
Foto: ČTK/ABACA

Na bezpečnostní konferenci v Praze jste prohlásil, že Islámský stát využívá uprchlíky jako svoji zbraň. Můžete to vysvětlit?

Od začátku Islámský stát vytlačuje některé obyvatele z území, které ovládá. Využívá je jako zbraň. Tito emigranti mají destabilizovat území v okolí Islámského státu, čímž usnadňují jeho bojovníkům jejich dobytí.

Zároveň si tím, že vyženou část nespokojenců, usnadňují ovládání svého vlastního území.

Pokud proud emigrantů destabilizuje Evropu, je to pro Islámský stát jen dobře. A čím více uprchlíků, tím lépe pro něj.

David L. Aaron
Autor fotografie: Aktuálně.cz

David L. Aaron

David L. Aaron (75) je bývalý vysoce postavený americký diplomat a odborník na Blízký východ. Působí v americké výzkumné organizaci RAND Corporation. Už několik let se specializuje na radikální islamismus. Byl poradcem prezidenta USA pro národní bezpečnost a specialistou Bílého domu pro kryptografii. Pracoval také ve výboru amerického Senátu pro zpravodajské služby.

Už nyní má Evropa s uprchlíky vážné politické a sociální problémy, neví, jak s nimi naložit. Podle mého Islámský stát doufá, že vyvolá protiuprchlické nálady a zásah proti nim ze strany vlád nebo veřejnosti. Že pak tyto akce označí za antimuslimské a že jim to pomůže v jejich propagandě - a také při nabírání dalších vojáků.

Už teď ale Islámský stát úspěšně láká experty a bojovníky z ciziny na své území a snaží se muslimy v zahraničí podněcovat k páchání teroristických atentátů. Není už tohle dostatečná hrozba pro Evropu?

Pokud jde o terorismus, je to spíše domácí hrozba. Rád bych zdůraznil, že například mnoho občanů Francie nebo ve Velké Británii jsou muslimové a je až překvapivé, jak neúspěšný byl Islámský stát ve své snaze vyprovokovat mezi nimi terorismus.

Jistě, tisíce lidí odešly bojovat do Sýrie, ale není to to samé, co páchání teroristických činů doma. Navíc - když srovnáme jejich počet s muslimskou populací v evropských zemích, odkud odcházejí, je překvapivé, jak malé je to procento.

Většina lidí, kteří odešli bojovat a vrací se později do Evropy, trpí značnou deziluzí ze svého zážitku a trpí posttraumatickými stresovými poruchami. Tihle lidé potřebují rozsáhlou psychologickou pomoc.

Jejich zážitky z bojů nejsou něco, co by je vnitřně obohatilo, a dokonce ani něco, co by jim "vymylo mozek" ve smyslu příklonu k radikalismu. Většina z nich nepředstavuje hrozbu. S výjimkou skupinky těch, kteří se vrací trénovat bojovníky, nebo dělat nábor dalších lidí.

Pokud proud emigrantů destabilizuje Evropu, je to pro Islámský stát jen dobře. A čím více uprchlíků, tím lépe pro něj.

Co vlastně přitahuje lidi k tomu přidat se k tak násilné organizaci, jako je Islámský stát? Vždyť Islámský stát se proslavil svými krutostmi, které často navíc zveřejňuje na internetu...

Důkladně se to zkoumalo a byly o tom napsány stohy studií. Je tu mnoho důvodů a není to nijak těžké pochopit.

V každé společnosti je určité malé procento lidí, které je přitahováno násilím. A také určité procento lidí, které je přitahováno tím, že je něco absolutní, že jim někdo vykládá něco jako absolutní pravdu. Pro některé lidi také cesta, jak dát svému životu smysl a jak si sám sebe vážit.

A pak je tu určitá část lidí, kteří touží po dobrodružství. Není tedy nic divného, že část lidí třeba odejde bojovat do Sýrie nebo k Islámskému státu. Je to to samé, co přitahovalo některé lidi ke skupinkám evropských teroristů, kteří kdysi útočili v Německu a v Itálii, nebo k domácím teroristickým skupinám v sedmdesátých letech v USA, jako bylo například (levicové teroristické hnutí) Weather Underground.

Ideologie Islámského státu se podobá ideologii komunismu, nacismu nebo fašismu. Lidé věří, že jim tyhle ideologie umožňují dělat, cokoliv chtějí. Že ospravedlní jejich chování, že historie jim dá zapravdu.

Všechny tyto ideologie chtějí změnit svět, některé to vyjadřují příměji, některé méně přímo.

Islámský stát mluví třeba o tom, že jeho vlajka zavlaje nad Římem. Chtějí ho dobýt.

Vyhlásili chalífát a navíc je podle mého jasné, že překračují historické hranice chalífátu. Považují se totiž za - svého druhu - posly Boha na zemi a chtějí šířit svou ideologii ještě dále.

Proč Islámský stát stále existuje, když má jen desítky tisíc bojovníků a je proti němu koalice velkých států?

To je otázka, která udivuje mnoho lidí v USA. V arabských zemích jsou miliony vojáků s vyspělou technikou, tak proč se nevypořádají s Islámským státem? Proč s tím něco nedělá Evropa? A proč s tím neděláme něco my, Spojené státy?

Jedním z důvodů je to, že prezident Barack Obama se velmi zdráhá zasáhnout, vyjma leteckých úderů. A ty Islámský stát nezničí. Chce, aby se do takové (případné pozemní) akce výrazně zapojily arabské země. Nejen kvůli tomu, aby politicky takovou akci ospravedlnil v islámském světě, ale také proto, že jde o arabské území a vyrovnat se s Islámským státem je arabská záležitost.

Většina lidí, kteří odešli bojovat a vrací se později do Evropy, trpí značnou deziluzí ze svého zážitku a trpí posttraumatickými stresovými poruchami.

Například jsem překvapen tím, když vidím v televizi lidi, kteří utíkají z Blízkého východu přes jižní Evropu, a jsou tam silní, energičtí mladí muži, kteří na své pouti ušli tisíce kilometrů do Srbska nebo Maďarska. Říkám si, proč si vybrali tuhle cestu, a ne opačnou, proč se raději nevracejí do své země a nejdou bojovat.

Ale to je chyba politiky Západu, že tito lidé nemají možnost bojovat ve své zemi a za svou zemi. Měli bychom využít jejich přítomnosti v Evropě, vytvořit z nich vojenskou sílu, kterou podpoří Evropa, Spojené státy a třeba i NATO, a umožnit jim bojovat proti Islámskému státu doma.

Měli bychom je podporovat v tom, aby se stali dobrovolníky v takové armádě. A jejich rodinný příslušníci by za to měli být nějakým způsobem odměněni. Například dostat pracovní povolení v Evropě.

Takže bychom měli v Evropě vytvořit jakousi syrskou armádu a poslat ji do boje?

Měli bychom se o to aspoň snažit a využít současné situace. Nebyli jsme totiž schopni to udělat v Sýrii nebo u jejích hranic. V neposlední řadě kvůli tomu, že USA trvaly na tom, že jimi podporovaní bojovníci budou válčit pouze proti Islámskému státu, a ne jiným skupinám v Sýrii. Což byla vzhledem k situaci v Sýrii zcela absurdní politika.

Jak dlouho podle vás přežije Islámský stát? Někteří lidé tvrdí, že to bude tak rok, jiní experti mluví o pěti nebo šesti letech...

Hodně to závisí na hrstce zemí, mezi nimiž jsou například Egypt nebo Alžírsko, kde jsou také skupiny, které se přihlásily k Islámskému státu. Pokud tyhle země překonají své problémy s militantním fundamentalismem, rozšiřování radikálního islamismu bude zastaveno. V opačném případě se bude radikální islamismus rozšiřovat a může ohrožovat i Evropu.

Bojím se, že kupříkladu Egypt není tak stabilní a silný režim, jak si lidé myslí. Egypťané nedokáží dokonce ani kontrolovat Sinajský poloostrov, což jsou jen skály a poušť. Navíc skupiny hlásící se k Islámskému státu v sousední Libyi posilují své pozice a Libye se může stát základnou k útoku proti Egyptu.

Doufám, že Egypt není jako Írán za šáha v sedmdesátých letech minulého století, kde se tamní režim stál silný a najednou přišla islámská revoluce a šáh rychle padl. Podobné je to s Alžírskem, kde už léta trvá válka proti radikálním islamistům.

Proč Spojené státy nezasáhnou důrazněji na Blízkém východě a omezují se jen na bombardování pozic Islámského státu ze vzduchu? Není americký prezident Barack Obama ve vztahu k Blízkému východu příliš slabý?

Ne, nemyslím si, že by ve svém přístupu k Blízkému východu projevoval slabost. Má velmi dobrou a chytrou strategii, a to stáhnout se z Blízkého východu, zasahovat tak málo, jak to jen jde.

Měli bychom využít přítomnosti (Syřanů) v Evropě, vytvořit z nich vojenskou sílu, kterou podpoří Evropa, Spojené státy a třeba i NATO, a umožnit jim bojovat proti Islámskému státu doma.

Na Blízkém východě je zmatek a vždycky tam byl. Nepotřebujeme už tolik ropu z Blízkého východu, protože USA jsou nyní - pokud jde o plyn a ropu - téměř soběstačné. Blízký východ už rozhodně není, pokud jde o národní bezpečnost USA, jednou z hlavních agend. Jsou tu jiné věci, o které se musíme starat, jako je Čína nebo jižní Amerika.

Nestáhneme se z této oblastí úplně. Určitě se částečně budeme starat o plynulé dodávky ropy z této oblasti, ale spíše kvůli svým spojencům Evropě a Asii. A také o bezpečnost Izraele. Ale s manipulováním s režimy na Blízkém východě, snahou je kontrolovat, sestavovat tam vlády nebo s pokusy budovat tam demokracii, tak s tím už je konec.

David Aaron navštívil Prahu na pozvání think-tanku Evropské hodnoty. Zúčastnil se tu konference HOMEAFFAIRS - Internal Security Forum Prague, což je první evropská platforma pro strategickou debatu o vnitřní bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy