Washington - Americký whistleblower a někdejší technik tajných služeb Edward Snowden vypustil do světa další třaskavé materiály.
Vyplývá z nich, že Národní agentura pro bezpečnost (NSA) denně sleduje polohu pěti miliard mobilních telefonů po celém světě.
Prostřednictvím výkonného analytického programu CO-TRAVELER pak dokáže zjistit i to, s kým a jak často jste v kontaktu, napsal list The Washington Post.
Vychází přitom nejen z přísně tajných dokumentů, které mu poskytl Snowden, ale i z výpovědí nejmenovaných představitelů zpravodajských služeb.
V bezpečí nejste ani s "hloupým" mobilem
List upozorňuje, že podle dostupných údajů může NSA sledovat pohyb takřka všech mobilů. Nesejde přitom na tom, zda telefon právě používáte a zda je vybaven GPS, či nikoliv.
K jeho zaměření totiž využívá takzvané základnové stanice (BTS), které jsou nezbytné pro přenos signálu v rámci mobilní sítě.
NSA se bezděčně do databáze dostanou i záznamy o pohybu desítek milionů Američanů, kteří cestují do zahraničí. A to navzdory faktu, že sledovat obyvatele Spojených států může tajná služba jen na základě soudního povolení.
Příliš mnoho dat
Jelikož analytici NSA údajně sami nevědí, jaká data by mohli potřebovat, skladuje maximum záznamů - až 27 terabajtů. "To je více než dvojnásobek textového obsahu tištěných sbírek Knihovny Kongresu," poznamenává Washington Post.
Objem informací, které tajná služba uchovává, přesahuje její analytické možnosti. Miliardy záznamů o poloze mobilů totiž nejsou jediné, které Američané schraňují.
Jen namátkou: V roce 2010 The Washington Post napsal, že "každý den systémy (NSA) zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů, telefonátů a dalších typů komunikace".
Sama NSA pak v přísně tajné zprávě z 9. ledna 2013 uvádí, že "v předchozích 30 dnech bylo zpracováno 181 280 466 nových záznamů". Šlo o metadata z e-mailů, audio, foto a video.
Kvůli nedostatečné kapacitě tak lkají i představitelé zpravodajské služby.