Bagdád - Americko-íránské vztahy utrpěly další šrám. Jen několik hodin poté, co šéf Bílého domu George W. Bush obvinil Teherán ze sabotování práce koaličních vojsk v Iráku, zatkli američtí vojáci na kontrolním stanovišti v Bagdádu osm íránských občanů.
Poté je odvezli do hotelu Sheraton v centru města, aby prohledali jejich pokoje. Údajně našli kufr plný peněz a mobilní telefony. Videonahrávka zátahu ukázala, jak vojáci odvádějí z budovy skupinu lidí se zavázanýma očima a pouty.
Podle íránské ambasády šlo o zaměstnance ministerstva energetiky, kteří se ve spolupráci s Iráčany podílejí na přestavbě elektrárny v Nadžáfu. Po nátlaku iráckého premiéra Núrího Malíkího byla osmice mužů ráno propuštěna.
Americká armáda přiznala, že šlo o "politováníhodný incident". Podle Saádího Othmána, poradce vrchního velitele amerických vojsk v Iráku generála Davida Petraeuse, zatčení nesouviselo s úterním projevem prezidenta Bushe.
Teherán teď připravuje oficiální protest.
"Jaderný holokaust"
Washington si stěžuje na íránské aktivity v Iráku už dlouho. Americký prezident Bush znovu prohlásil, že dovolil americkým velitelům čelit "íránským vražedným aktivitám".
Teherán prezident znovu vyzval, aby "okamžitě" přestal do Iráku dodávat výbušniny, které prý slouží k útokům proti koaličním vojákům. Skončit podle něj musí i výcvik šíitských radikáků.
Bush také opakovaně varoval před íránským jaderným programem. Blízký a Střední východ podle něj bude ve stínu "nukleárního holokaustu", pokud režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dokáže sestrojit jadernou bombu.
Ahmadínežád už dříve řekl, že moc USA v Iráku čeká brzo kolaps, jenž povede k "obrovskému vakuu". Dodal, že Teherán je ochoten toto vakuum vyplnit.
Zatýkání Íránců v Iráku není nic nového. V lednu Američané zadrželi v Irbílu pětici mužů, kteří jsou údajně napojeni na íránské Revoluční gardy a měli cvičit irácké ozbrojence. Washington je stále nepropustil.