Američany obviněné v KLDR čeká brzký soud

ČTK ČTK
1. 8. 2014 17:49
Matthew Miller a Jeffrey Fowle jsou ve vazbě přes tři měsíce. Režim je obvinil ze zločinů namířených "proti státu".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Dvojici Američanů, kterou Pchjongjang obvinil ze zločinů namířených "proti státu", prý brzy čeká v Severní Koreji soud. Zadržení muži prosili americkou vládu, aby jim pomohla dostat se na svobodu.

Matthew Miller a Jeffrey Fowle jsou ve vazbě déle než tři měsíce a nyní poprvé dostali možnost mluvit s televizními reportéry, napsala agentura AP.

Miller i Fowle se podle svých slov těší dobrému zdraví, je s nimi zacházeno dobře a mají povoleny každodenní procházky. Jeffrey Fowle ale vyjádřil obavy, že situace ze zhorší, jakmile začne soudní řízení.

"Nevím, jak vypadá nejhorší možný scénář, ale abych se z této situace dostal, potřebuji pomoc. Žádám svou vládu o pomoc," řekl šestapadesátiletý Fowle. Ten se podle agentury AP nejspíše provinil tím, že v hotelu zanechal bibli.

Podle AP nelze určit, zda byla dvojice k dnešnímu prohlášení donucena, či jednala z vlastního iniciativy.

Severní Korea dříve řekla, že oba muži porušili turistická víza tím, že spáchali nepřátelské činy. Americké ministerstvo zahraničí již apelovalo na to, aby byla dvojice propuštěna na svobodu z humanitárních důvodů.

Miller roztrhal vízum a požádal KLDR o azyl

Miller do země přicestoval na turistické vízum, které ale po příletu roztrhal a požádal v KLDR o azyl. "Očekávám, že se za svůj zločin brzy ocitnu před soudem a budu poslán do věznice. Žádal jsem již americkou vládu o pomoc, nedostal jsem ale žádnou odpověď," řekl reportérům čtyřiadvacetiletý Miller.

Severní Korea již od roku 2012 zadržuje i dalšího občana USA, je jím misionář Kenneth Bae. Ten si odpykává trest 15 let nucených prací za to, že chtěl údajně rozvrátit severokorejský stát.

Totalitní Severní Korea již v minulosti očekávala, že Pchjongjang navštíví vysocí američtí představitelé, kteří zajistí propuštění zadržených turistů. Někdejší prezident Bill Clinton přijel do Severní Koreje v roce 2009 vyjednávat o propuštění dvou amerických novinářek. Jeho mise byla úspěšná.

Washington neudržuje se Severní Koreou diplomatické styky. Konzulární agendu pro občany USA obstarává švédské velvyslanectví. Spojené státy před cestami do KLDR vážně varují.

Severní Korea je oficiálně ateistickou zemí, která zbožně uctívá své vůdce.

Pchjongjang se v posledních době snaží zvýšit počet turistů v zemi, jsou pro něj totiž zdrojem zahraniční měny.

 

Právě se děje

Další zprávy