Nastala nová éra: vědci dokázali vytvořit mutaci lidského embrya, kterému odstranili vrozenou vadu

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 2. 8. 2017 22:16
Vědcům z několika univerzit se společnými silami podařilo upravit lidské geny u zárodku tak, že odstranili příčinu srdeční vady, na kterou by člověk během života mohl zemřít. Celý výzkum popsali ve studii, již zveřejnil uznávaný vědecký časopis Nature. V budoucnu pomocí této metody budou moci vědci geneticky dále upravovat lidské zárodky a předejít tak například obtížím během jejich života.
DNA - šroubovice, ilustrační foto
DNA - šroubovice, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poprvé v historii se týmu vědců z několika univerzit podařilo upravit geny lidského zárodku takovým způsobem, že odstranili příčinu srdeční vady, na niž by člověk v průběhu života zemřel. Popsali to ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Nature.

Nová vědecká metoda, na níž pracovali specialisté z amerických univerzit v Oregonu a Kalifornii a také univerzit z Číny a Jižní Koreje, otevírá nejen netušené možnosti pro úpravu genů dětí, které by se jinak narodily s nějakou vadou, ale také řadu dosud nezodpovězených etických otázek, jako kdo a kdy by na takovou úpravu měl nárok nebo zda by taková metoda nevedla k "vytváření" dětí určených například k nadstandardním sportovním výkonům nebo vysoce inteligentních.

Jde sice o velký vědecký průlom, ale metoda má daleko k zavedení do běžné praxe, píše deník New York Times. "Jde o příklad genetického inženýrství, o němž se dříve myslelo, že je nemožné," píše deník.

Samotní vědci v úvodu studie varují, že je třeba ještě mnoha zkoušek a zodpovězení mnoha otázek, které s aplikací této metody souvisejí.

Technicky to podle nich není problém, je ale třeba si ujasnit etická a společenská pravidla. Zároveň doporučují, aby se vytvořila nová pravidla pro zacházení s lidskými zárodky a pro jejich genetickou úpravu. V USA je nyní zakázáno provádět klinické testy s genetickými úpravami lidských zárodků.

Vědcům se podařilo nejen geneticky upravit desítky zárodků, v nichž se už nevyskytovala nežádoucí mutace, ale zároveň se vyhnuli vytvoření nějaké nové mutace. Potenciál metody označené CRISPR-Cas9 je ale obrovský například v léčbě nádorových onemocnění, která se dědí v některých rodinách, tvrdí vědci.

Páry, kterým lékaři kvůli dědičným chorobám nedoporučují děti, by se díky výzkumu o děti mohly v budoucnu pokusit. Mezi takové dědičné choroby patří například různé druhy rakovin či Alzheimerova choroba.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy