Americko-britské spojenectví prezidenta George Bushe a premiéra Tony Blaira se kvůli válce mezi Izraelem a Hizballáhem ocitlo v jedné z nejvážnějších krizí.
Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová byla ve středu na mezinárodní konferenci v Římě jediná, kdo se rozhodl podpořit osamocený postoj Američanů, kteří odmítli požadavek na okamžité příměří. Britský premiér Tony Blair se za tento postoj své vlády ocitl v Británii pod obrovským tlakem.
Při dnešním setkání s Georgem Bushem v Bílém domě proto bude Blair na Bushe naléhat, aby žádost o neodkladné zastavení bojů byla součástí rezoluce, kterou by Rada bezpečnosti OSN měla ke konfliktu na Blízkém východě přijmout příští týden.
- PODÍVEJTE SE NA VIDEU NA JEDEN Z IZRAELSKÝCH ZÁSAHŮ PROTI BOJOVNÍKŮM HIZBALLÁHU
Tlak na prozápadní arabské vlády roste
Podle zdrojů z úřadu britského premiéra, na které se odvolává deník Guardian, se Blair obává, že pokračující izraelská vojenská operace začíná ohrožovat prozápadní vlády v arabském světě. Čím déle bude válka pokračovat, tím větší podporu podle názoru Britů mezi Araby získají ozbrojenci Hiizballáhu a o to komplikovanější bude postavení politiků v zemích, jako jsou Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Egypt.
Ty sice před více než dvěma týdny únos izraelských vojáků ze stran Hizballáhu odsoudily, nyní jsou však pod silnějším a silnějším tlakem, aby se ostře vymezily vůči Izraeli.
Londýn se podle Guardianu obává, že Bushova administrativa nechává konflikt svému volnému průběhu až příliš dlouhou dobu. Dosavadní přístup Američanů skutečně spočíval v tom, že ponechávali Izraeli čas na to, aby svou ofenzivou maximálně oslabil postavení Hizballáhu na jihu Libanonu.
Spojené státy pobouřeny Izraelem
Že by se tento postoj mohl začít měnit, dal dnes najevo mluvčí amerického ministerstava zahraničí Adam Ereli. Prohlášení izraelského ministra spravedlnosti, že římská konference dala Izrali zelenou pro pokračování v boji označil doslova za "pobuřující". "Spojené státy dělají všechno pro to, aby se podařilo současný konflikt vyřešit způsobem, který bude trvalý," řekl Ereli.
Američané údajně došli k závěru, že hnutí Hizballáh už bylo v probíhajícím konfliktu dostatečně oslabeno na to, aby mohli začít tlačit Izrael k zastavení bojů. Právě to by požadovala rezoluce, o níž by měla Rada bezpečnosti hlasovat příští týden.
První jednání zprostřekovali Němci
Objevují se také první informace o tom, že přesunout se z bojiště k jednacímu stolu je ochotna i izraelská strana. Podle arabského deníku Al-Haját, který vychází v Londýně, se tento týden Izrael a hnutí Hizballáh pokusily o první jednání, která zprostředkovaly Německo a červený kříž.
Smyslem těchto pokusů je dohodnout mezi oběma stranami podmínky, za nichž by Izrael propustil arabské vězně výměnou za unesené izraelské vojáky. Výpad, při němž je ozbrojenci Hizballáhu unesli z izraelského území a osm dalších zabily, odstartoval před šestnácti dny odvetnou operaci židovského státu.
VÝVOJ PÁTEČNÍCH UDÁLOSTÍ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
23:40 - Izraelská armáda v noci na dnešek oznámila, že v bojích na jihu Libanonu zabili její příslušníci 26 bojovníků libanonské radikální šíitské strany Hizballáh. Nepřítel podle této zprávy utrpěl ztráty zejména v okolí města Bint Džbajl, kde má svou hlavní základnu v jižním Libanonu. Právě boje o toto město jsou v průběhu dosavadního více než dvoutýdenního konfliktu nejtvrdší a izraelská strana zde také utrpěla dosud nejtěžší ztráty. Zda také při pátečních bojích byly ztráty i mezi izraelskými vojáky, zpráva neuvádí.
21:40 - Pět hlavních muslimských zemí - Írán, Malajsie, Indonésie, Bangladéš a Pákistán - dnes odsoudily izraelskou ofenzivu a vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému příměří. Stovky muslimů pak v Káhiře vyzývaly Hizballáh, aby v boji neustával. "Náš milovaný Hizballáhu, znič Tel Aviv," skandovali demonstranti.
21:12 - Spojené státy dnes slíbily, že poskytnou deset milionů dolarů libanonské armádě, aby byla s to se rozmístit u izraelské hranice. Praha již dříve sdělila, že do těchto jednotek by případně vyslala až 100 vojáků.
20:30 - Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiky Javier Solana dnes vyjádřil naději, že Rada bezpečnosti OSN přijme co nejrychleji během příštího týdne rezoluci o rozmístění stabilizačních sil v jižním Libanonu u izraelské hranice.
19:12 - Americký prezident George Bush po schůzce s britským premiérem Blairem oznámil, že již v sobotu vyšle do oblasti znovu ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou, aby zprostředkovala mírové návrhy. Bush rovněž podpořil požadavek na rychlé přijetí rezoluce RB OSN, ale zároveň vyjádřil pochybnosti, zda se členové Rady budou schopni tak brzy dohodnout na jejím znění. Zdůraznil, že je třeba dosáhnout trvalého míru, a nikoli jen příměří bez řešení podstaty problému.
19:05 - Britský premiér Tony Blair dnes při setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem v Bílém domě naléhal na urychlené přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN k nynější krizi na Blízkém východě. Podle Blaira je třeba zvýšit diplomatické úsilí o ukončení násilí mezi Izraelem a libanonským hnutí Hizballáh. Oba státníci podpořili urychlené vyslání mezinárodních jednotek do Libanonu.
18:34 - Izraelská televize uvedla, že pět z dnes vypálených raket Hizballáhu bylo nového typu s doletem 100 kilometrů a pocházely z Íránu. Teherán, který byl opakovaně obviněn Američany z podpory Hizballáhu, se k tomu nevyjádřil.
18:30 - OSN se rozhodla odsunout z jihu Libanonu část svých lidí, jichž tam působí na dva tisíce.
15:15 - Český armádní letecký speciál s osmi českými hasiči a šesti tunami hasičského vybavení v hodnotě 1,5 milionu korun opustil dnes dopoledne staré ruzyňské letiště a zamířil do izraelského Tel Avivu. Jde o slíbenou humanitární pomoc českého státu oblastem postiženým libanonsko-izraelským ozbrojeným konfliktem. Humanitární pomoc poskytne Česko i Libanonu. Ministerstvo zahraničí uvolnilo zhruba pět milionů korun na humanitární pomoc a dalších 10 milionů korun z projektu ministerstva vnitra Medevac poputuje na léčbu libanonských dětí v českých nemocnicích.
Osmičlenná skupina tvořená českými specialisty z takzvaného USAR týmu po příletu do Izraele vyloží a předá hasičský materiál, po krátkém setkání s tamními hasiči se pak ještě dnes v noci vrátí do Česka.
14:16 - Izrael se rozhodl nerozšiřovat nyní pozemní boje s Hizballáhem v jižním Libanonu, ale vláda povolila armádě, aby povolala do aktivní služby na 30 tisíc záložníků pro případ, že by se boje zintenzívnily.
13:15 - Izrael tvrdí, že se mu při ofenzivě podařilo zlikvidovat už na dvě stě bojovníků Hizballáh. Ten přiznává ztrátu 31 vlastních mužů.
12:04 - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová prohlásila, že se hodlá vrátit k jednáním na Blízký východ. Upozornila však, že zatím neexistuje žádný časový harmonogram, kdy by se tak mělo stát.
10:25 - Při dnešním izraelském bombardování cílů v Libanonu zahynulo minimálně 11 lidí. Počet libanonských obětí tak dosáhl 456, na izralské straně dosud zahynulo 51 lidí.
9:00 - Izraelská armáda zničila v Súru stanoviště, odkud Hizballáh odpaloval rakety na Haifu. Další rakety ale ráno dopadly na severoizraelské město Acre.
03:43 - Izraelský velvyslanec při OSN odmítl, že by Spojené národy mohly hrát jakoukoli významnou roli v mezinárodních jednotkách, který by měly být rozmístěny na jihu Libanonu. Podle něj jsou pro tento úkol potřebné lépe trénované a profesionálnější jednotky.
00:22 - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád znovu ostře zaútočil na Izrael, když prohlásil, že židovský stát si svoji na Blízkém východě neprosadí.