Američané prý nechtějí vyvíjet nové jaderné zbraně

ČTK ČTK
9. 12. 2014 23:11
Na mezinárodní konferenci ve Vídni o humanitárních dopadech jaderných zbraní to v úterý řekl americký zástupce Adam Scheinman.
Inspekce jaderné bomby.
Inspekce jaderné bomby. | Foto: US Air Force

Vídeň - Spojené státy snižují význam jaderných zbraní v otázce své obrany a nové vyvíjet nechtějí. Na úterním závěrečném dni dvoudenní mezinárodní konference ve Vídni o humanitárních dopadech jaderných zbraní to řekl americký zástupce Adam Scheinman.

Spojené státy se spolu s Británií podobné konference zúčastnily vůbec poprvé.

"Roli jaderných zbraní v obraně naší země a našich spojenců zmenšujeme a strategií USA je nevyvíjet nové jaderné hlavice," řekl podle agentury Reuters Scheinman. Podrobnosti o snižování významu nukleární munice ale neuvedl. V očividné narážce na Moskvu, se kterou má nyní Washington kvůli ukrajinské krizi vyhrocené vztahy, dodal, že pokrok vyžaduje "odhodlané partnery a příhodné strategické prostředí".

Spojené státy a Rusko drží více než 90 procent všech jaderných hlavic. A právě jaderný arzenál je tématem nynější série přípravných konferencí před nadcházejícím rokem, kdy by měla být přehodnocena smlouva o nešíření nukleárních zbraní. V dokumentu, který vstoupil v platnost v roce 1970, jaderné mocnosti přislíbily postupnou likvidaci arzenálu, zatímco bezjaderné země se zavázaly o tyto zbraně nikdy neusilovat a k jejich šíření nenapomáhat.

Spojené státy a Británie byly jediné jaderné mocnosti s podepsanou smlouvou o nešíření jaderných zbraní, které se dvoudenní schůzky zúčastnily. Zástupci z Ruska, Francie a Číny, tedy zbylých třech jaderných signatářských států, do Vídně nepřijeli.

Řada ze 157 zemí, jejichž zástupci na konferenci byli, kritizuje podle jejich názoru příliš pomalý postup jaderného odzbrojování. Proto se předpokládalo, že USA a Británie budou z tohoto důvodu ve Vídni pod částečným tlakem. Británie v rakouské metropoli dala najevo, že je v současné době proti zákazu nukleárních zbraní, zároveň s spolu s Washingtonem podpořila cíl v podobě bezjaderného světa.

Na jednání do Vídně dorazili také zástupci Pákistánu a Indie, tedy zemí, které jaderné zbraně vlastní, ale k dohodě o jejich nešíření nepřistoupily. Konference se účastnil rovněž Írán, který odmítá nařčení Západu, že o jaderné zbraně usiluje. Nepřicestovali naopak diplomaté Izraele, který sice není signatářem smlouvy o nešíření, ale je považován za stát s jadernými zbraněmi.

 

Právě se děje

Další zprávy