Ruští prokurátoři chtějí 18 let vězení pro Američana, kterého obviňují ze špionáže

ČTK ČTK
25. 5. 2020 14:43
Ruští prokurátoři požádali moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety odnětí svobody za špionáž. Uvedla to agentura Reuters. Whelan, který má také britské, irské a kanadské občanství, ve svém závěrečném vystoupení požádal soud, aby jej zprostil obvinění, protože je nevinen, napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na obhájce Vladimira Žerebjonkova.
Paul Whelan.
Paul Whelan. | Foto: Reuters

Soud podle advokáta vynese rozsudek 15. června. Whelanovi hrozí od deseti po dvacet let vězení.

Agentura připomněla, že proces pozorně sledují Spojené státy, jejichž velvyslanec mnohokrát přijel k soudu. Do sálu ale nebyl ani jednou vpuštěn, proces se koná s vyloučením veřejnosti, protože se mohou probírat přísně tajné informace.

Podle obhájce z výslechu svědků před soudem vyplynulo, že Whelana sledovaly ruské tajné služby už několik let před zadržením. V stíhání svého mandanta spatřuje "známky provokace".

Whelan byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání vyzvědačských materiálů. Američan obvinění odmítá. Podle obhájce se domníval, že USB klíč, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se však prý o nachystanou past.

Whelanův případ, podobně jako případ amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, zatěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy