Američan seděl 35 let za nic. DNA prokázala jeho nevinu

Martin Novák Martin Novák
18. 12. 2009 10:50
James Bain byl odsouzen za znásilnění chlapce jako devatencátiletý v roce 1974
Vězeň - ilustrační foto
Vězeň - ilustrační foto | Foto: Reuters

Miami - Ve Spojených státech opustil vězení další muž, jehož nevinu prokázal test DNA.

James Bain vyšel na svobodu poté, co si odseděl 35 let za čin, který nespáchal. Odsouzen byl na doživotí za znásilnění devítiletého chlapce.

Soud tehdy vynesl verdikt na základě výpovědi svědka. Sám Bain tvrdil, že v době, kdy měl podle obžaloby zločin spáchat, seděl doma u televize. Letošní analýza vzorku DNA prokázala, že se porota mýlila a pravdu měl odsouzený.

Čtyřiapadesátiletý Bain je zatím rekordmanem ze všech 245 vězňů, propuštěných na základě testů DNA. Z nich ze všech seděl nejdéle.

Dosud si jako nevinný nejvíce odseděl loni propuštěný James Woodard z Texasu, odsouzený neprávem za vraždu. Za mřížemi strávil 27 let.

Brány věznice Bain dnes opustil v černém tričku z nápisem "nevinný." Prohlásil ale, že necítí žádný hněv. "Nehněvám se, našel jsem tady Boha," řekl. Dodal, že se hlavně těší na setkání s rodinou.

Za každý rok strávený ve vězení dostane odškodné 50 tisíc dolarů. Celkem tedy 1,75 miliónu dolarů.

Opačným případem je tzv. southlandský škrtič John Floyd Thomas junior. Ten naopak po více než čtvrt století unikal spravedlnosti poté, co zřejmě zavraždil kolem třiceti žen v padesátých až sedmdesátých letech.

Až letos v květnu byl zatčen na základy stopy DNA.

 

Právě se děje

Další zprávy