Ambasády v Tripolisu napadeny, OSN stahuje personál

Reuters ČTK Reuters, ČTK
1. 5. 2011 19:15
Při útocích letadel NATO zahynul podle Libye nejmladší syn Muammara Kaddáfího Sajf Arab
Trosky vládního komplexu, na který zaútočilo NATO a který po úroku ukázala médiím libyjská vláda
Trosky vládního komplexu, na který zaútočilo NATO a který po úroku ukázala médiím libyjská vláda | Foto: Reuters

Tripolis - Poté co letecký útok Severoatlantické aliance zasáhl v jednom z vládních komplexů rodinu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, poničili neznámí vandalové budovy ambasád několika evropských zemí.

Stanice BBC pak uvedla, že napadeny byly také budovy OSN. Mezinárodní organizace oznámila , že stáhne z Tripolisu zahraniční personál a zůstanou pouze libyjští zaměstnanci.

"Kvůli nepokojům v Tripolisu jsme se rozhodli opustit město," sdělila zástupkyně OSN Stephanie Bunkerová.

Při ataku spojeneckých letadel zahynul podle libyjské vlády nejmladší Kaddáfího syn Sajf Arab a také tři vnoučata, samotný vůdce režimu úder přežil.    

Kvůli následnému útoku vandalů vypověděl britský ministr William Hague podle agentury Reuters ze země libyjského velvyslance.

"Kaddáfího režim je podle vídeňské konvence povinen chránit diplomatické mise v Tripolisu. Tím, že to neudělal, režim znovu porušil své mezinárodní závazky," prohlásil ministr, jehož ministerský předseda David Cameron hájil letecký útok aliance.

"Výběr cílů NATO je v souladu s (březnovou) rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Útoky na Kaddáfího vojenskou mašinérii, což jsou tanky, děla a raketomety, ale také velicí centra, se má předejít ztrátám životů civilistů. NATO se zaměřuje na velení a kontrolní centra, ne na konkrétní jedince," řekl Cameron televizi BBC.

Svědkové: Ambasáda Itálie hoří

Napadení velvyslanectví odsoudila také Itálie, v jejíž diplomatické misi v Tripolisu založili vandalové podle očitých svědků požár.

"Útok na budovu naší ambasády nezmění rozhodnutí Itálie pokračovat v ochraně libyjských civilistů společně s našimi partnery (z mezinárodní koalice)," uvedlo italské ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Londýn a Řím se podílejí na náletech mezinárodní koalice na cíle Kaddáfího režimu. Itálie také patří mezi šest zemí, které uznaly povstalce ovládající východní část Libye za legitimní libyjskou vládu.

Italský ministr vnitra Roberto Maroni podle agentury APA oznámil, že jeho země posiluje v reakci na libyjské hrozby na celém svém území bezpečnostní opatření . "Po zabití syna Kaddáfího rozlícení ještě vzroste, jeho pohrůžky je třeba brát vážně," prohlásil ministr Maroni.

Mučednická smrt

NATO útok na vládní budovu v Tripolisu potvrdilo, zprávu o úmrtí Kaddáfího syna však zatím ne.

Kaddáfí i jeho manželka, kteří byli oba v době útoku v budově, prý vyvázli bez zranění. Někteří přátelé a příbuzní však byli raněni.

Podle velitele operací NATO v Libyi generála Charlese Boucharda byl cíl součástí strategie proti Kaddáfího velícím střediskům.

Další snímek ze zasaženého komplexu.
Další snímek ze zasaženého komplexu. | Foto: Reuters

"Všechny cíle NATO jsou svou podstatou vojenské...nezaměřujeme se na jedince," uvedl podle agentury AP Bouchard v prohlášení. 

Libyjští činitelé vpustili novináře do trosek domu v luxusní rezidenční čtvrti Tripolisu. Budovu podle agentury Reuters zasáhly nejméně tři rakety.

Střecha a stropy jednopatrového domu byly prakticky zcela zničeny a v místech se nacházela hromada suti a zkrouceného železa. Podle reportéra televizní stanice BBC je obtížné si představit, že by kdokoli v domě mohl vyváznout bez zranění.

Svědci v sobotu večer v Tripolisu slyšeli dvě mohutné exploze a nad městem zaslechly přelétávat letouny NATO. Rakety pravděpodobně dopadly za hotel Rixos, který obvykle obývají novináři, a nedaleko Kaddáfího sídla ve čtvrti Báb al-Azízíja.

V baště kaddáfího odpůrců v Benghází se naopak slavilo.
V baště kaddáfího odpůrců v Benghází se naopak slavilo. | Foto: Reuters

Oslavná střelba v Benghází

Baštou povstalců Benghází na východě země se podle agentury AFP po oznámení rozléhala střelba. "Jsou tak šťastní, že Kaddáfí při leteckém úderu ztratil syna, že střílí na oslavu," prohlásil mluvčí vzbouřenecké rady, která ve městě sídlí.

Mezinárodní koalice v čele s Francií a Velkou Británií zahájila údery proti cílům Kaddáfího režimu v polovině března poté, co k nim dala souhlas Rada bezpečnosti OSN. Oficiálním cílem zásahu je ochrana civilistů. NATO převzalo velení koaličních sil 31. března.

Kaddáfí v noci na sobotu řekl, že je připraven jednat o příměří, ale za podmínky, že nálety NATO na cíle režimu skončí. Zároveň zdůraznil, že nehodlá odstoupit; prý kvůli tomu, že nemá žádnou oficiální funkci. Libyjská opozice i Severoatlantická aliance poté výzvu k vyjednávání odmítly. Návrh libyjského vůdce podle nich není důvěryhodný.

 

Právě se děje

Další zprávy