Kalkata - Indie odmítla vydat ostatky Matky Terezy Albánii, která o ně požádala. Tato laureátka Nobelovy ceny je pohřbena v indické Kalkatě, ale její původ sahá do Albánie a městečka Skopje, nyní metropole Makedonie.
"Matka Tereza byla indickou občankou a odpočívá se své vlastní zemi," okomentoval albánskou žádost mluvčí ministerstva zahraničí Višnu Prakash.
Kalkatský řeholní řád nazvaný Misionářky milosrdenství, který Matka Tereza v Indii založila v roce 1950, požadavek označil za "absurdní".
"Matka Tereza patří Kalkatě, patří Indii. Je absurdní, že by Albánie chtěla požadovat její ostatky," prohlásila mluvčí řádu Misionářek Sunita Kumarová.
Albánská vláda to však nevzdává. Tamní premiér Sali Beriša slíbil, že jeho vláda zintenzívní své snahy ostatky získat.
Matka Tereza se narodila albánským rodičům jako Agnes Gonxha Bojaxhiu v dnešním makedonském Skopje. V devatenácti letech odjela do Indie, kde v roce 1951 získala indické občanství. V Indii také zemřela 5. září 1997.
Mnozí předpovídají, že příští rok v srpnu vypukne ostrý boj o její ostatky na třech frontách. Bude se totiž slavit 100. výročí jejího narození.
Komentátoři očekávají tahanici mezi Indií, kde strávila většinu svého života, Albánií, odkud pocházeli její rodiče, a Makedonií, kde žila svých prvních osmnáct let.
Nobelovku pod podmínkou
Kalkatský hrob, ve kterém je zakladatelka misionářského řádu pohřbena, je poutním místem, kam se sjíždějí lidé z celého světa.
Matka Tereza sama vedla velmi asketický život, jenž se stal krédem jejích následovnic. Členky řádu vstávají brzy ráno, modlí se, nevlastní žádný majetek a vedou asketický život bez nejmenšího pohodlí a zábavy. Pracují v nemocnicích a starají se o umírající a opuštěné děti.
Za své činy a zázračné uzdravení indické ženy byla blahořečena pouhých šest let po své smrti v roce 2002 papežem Janem Pavlem II. Její následovníci a příznivci nyní žádají kanonizaci. Očekává se, že by se tak mohlo stát právě už příští rok.
V roce 1979 přijala tato charitativní misionářka Nobelovu cenu míru jménem "společenských odpadlíků". Kladla si tehdy také podmínku, aby gala večeře byla zrušena a peníze byly věnovány kalkatským chudým.
Matka Tereza to ani jednomu státu svými výroky na téma její identity neulehčila.
"Krví jsem Albánka, občanstvím Indka a vírou katolická jeptiška. A posláním pracuji po celý svět," řekla kdysi Matka Tereza.