Alžír/Peking - Čína se obává, že by na její občany v zahraničí mohla v souvislosti se zákrokem v převážně muslimské západočínské provincii Sin-ťiang zaútočit Al-Káida. Červencové nepokoje mezi muslimskými Ujgury a v Číně většinovým etnikem Chanů v hlavním městě Sin-ťiangu Urumči zapříčinily smrt více než 190 lidí.
Peking se snaží nyní apelovat na muslimskou veřejnost v zahraničí, aby se snažili jeho politiku pochopit.
Čína apeluje na muslimy
„Doufáme, že muslimové a příslušné muslimské země jsou schopni rozeznat skutečnou podstatu událostí z 5. července v Urumči," citovala agentura AFP mluvčího ministerstva zahraničí Čchina Kanga.
"Nepokoje z 5. července měly za cíl poškodit Čínu a její etnickou jednotu. Vzbouřence hnaly tři síly - terorismus, náboženský extremismus a separatismus," řekl mluvčí.
Zatím nejtvrději se ze zahraničních politiků vyjádřil o čínském zásahu proti protestujícím (dle ujgurské exilové komunity) či rabujícím a zabíjejícím (dle Pekingu) Ujgurům turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, když ho označil za „genocidu".
Podle editorialu listu China Daily však skutečnost, že ze 184 mrtvých bylo 137 Chanů, znamená, že k žádné genocidě nedošlo. Později se počet chanských obětí zvýšil na 192. Exilové ujgurské organizace však tvrdí, že bylo zabito několik tisíc lidí, většinou Ujgurů.
Severní Afrika a Filipíny
Za nejrizikovější země pro své občany považuje nyní Peking sever Afriky a Filipíny.
Čínská ambasáda v Alžíru na svých stránkách vyzývá všechny čínské občany, aby byli „v souvislosti s událostmi z 5. července v Urumči" obzvláště opatrní. Bezpečnostní opatření byla zvýšena i okolo čínských ambasád a konzulátů na Filipínách, jejichž vláda bojuje desítky let s muslimským povstáním na jihu země.
Britská společnost Stirling Assynt zabývající se poradenstvím v oblasti bezpečnosti své klienty varovala, že Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM), kam spadá Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko a Libye, nyní slibuje smrt Ujgurů pomstít. Chce se prý zaměřit na 50 tisíc Číňanů, kteří pracují v Alžírsku i na další čínské projekty v severozápadní Africe.
Nebezpečí i v Jemenu
„Informace, které máme, jsou velice spolehlivé," řekl listu China Daily Justin Crump ze Stirling Assynt. „Ačkoliv je AQIM první skupinou Al-Káidy, která oznámila, že se zaměří na čínské cíle, ostatní budou pravděpodobně následovat."
Podle Stirling Assynt hrozí nebezpečí také čínským projektům v Jemenu.
AQIM je jednou z nejaktivnějších skupin hlásících se k Al-Káidě. Před třemi týdny obklíčila konvoj alžírských bodyguardů chránících čínské inženýry a 24 Alžířanů zabila.
Podle China Daily je to vůbec poprvé, co Al-Káida pohrozila Číňanům pracujícím v zahraničí. Usáma Bin Ládin v minulosti prohlásil, že Čína není jeho cílem.