Konec ultimáta OSN, podle kterého má Írán do čtvrtka zastavit svůj jaderný program, se kvapem blíží. Prezident Mahmúd Ahmadínežád dál odmítá ožadavky Rady bezpečnosti OSN splnit.
"Íránský národ má plné právo využívat svou jadernou energii k mírovým účelům. Dodržujeme v tomto směru mezinárodní směrnice, nikdo tedy nemůže náš jaderný program zastavit," uvedl Ahmadínežád před novináři.
Jaderný program Íránu údajně nerozmluví ani generální tajemník OSN Koffi Annan, který se zemi chystá navštívit.
Infobox
Přečtěte si:
- Američané: Íránská odpověď nestačí
- Ahmadínežád po roce: Obliba roste
- Zastavte jaderný program,jinak zaplatíte
- Pentagon je skeptický k úderu na Írán
- Írán hrozí přerušením dodávek ropy
Mocnosti se však obávají, že má Írán k dispozici suroviny a technologie potřebné k výrobě jaderné bomby a že toho v brzké době využije. Pod hrozbou přísných sankcí chtějí tuto blízkovýchodní zemi donutit k tomu, aby zastavila obohacování uranu. Ten totiž může být následně použit jako palivo do nukleárních elektráren, ale i jako výbušný materiál do hlavic balistických raket.
Na přímou otázku, zda má země v plánu alespoň na krátkou dobu zastavit obohacování uranu, odpověděl íránský prezident: "V odpovědi na nabídku členských zemí Rady bezpečnosti jsme uvedli, že případná jednání obstojí jen v případě, že v souvislosti s nimi nedojde k napadání práv íránského národa."
Ahmadínežád: USA a Británie zneužívají svého postavení
Ahmadínežád při své kritice přístupu OSN zpochybnil autoritu USA a Velké Británie. Tyto země podle něj od vítězství v druhé světové válce pouze zneužívají svých výsad k vlastnímu prospěchu a jsou zdrojem současného napětí. "Nežijeme snad v čase, kdy se mezinárodní vztahy zakládají na demokracii a rovných právech pro všechny země?" ptal se rozhorleně prezident.
Podle Ahmadínežáda by do současného stavu věcí mohla vnést světlo diskuze uspořádaná mezi ním a americkým prezidentem Georgem Bushem.
"Navrhuji uspořádání televizní debaty, která by byla vysílána živě a v které bych s panem Georgem Bushem diskutoval o mezinárodních problémech a o způsobech, jak tyto problémy řešit. Takovouto debatu by nikdo nemohl cenzurovat a američtí občané by tak dostali šanci poslechnout si, jaké jsou naše skutečné názory a jaká je pravda," řekl íránský prezident.
Bílý dům možnost uspořádání televizního duelu odmítl. Diskuze by podle Američanů nikam nevedla. "Směr debaty by se jen odchyloval od oprávněných otázek týkajících se chování Íránu, které si nekladou pouze Spojené státy, ale i celé mezinárodní společenství - od podpory terorismu po otázku vlastnictví jaderných zbraní," sdělila mluvčí Bílého domu Dana Perino.
Na sankce by doplatil celý svět - zdražením ropy
Ahmadínežád se kriticky vyjádřil také k sankcím, které na jeho zemi hrozí uvalit OSN, pokud nedodrží čtvrteční lhůtu. Sankce prosazují v OSN zejména Spojené státy.
Írán je čtvrtým největším světovým vývozcem ropy a takovýto neuvážený krok by podle íránských představitelů zvedl její cenu v západních průmyslových ekonomikách na neúnosnou míru. Cena ropy se zatím v souvislosti s panující nejistotou vyšplhala na 70 dolarů za barel.
Obnovení diplomatických styků? Možná v budoucnu
Ač má Írán a USA na první pohled diametrálně odlišné zájmy, nevylučuje íránský prezident možné rozmrazení diplomatických vztahů. Diplomatické svazky mezi Íránem a USA, které Spojené státy přerušily krátce po islamistické revoluci v roce 1979, by mohly být v budoucnu opět obnoveny, řekl Admadínežád. Závisí pouze na vůli USA, zda k něčemu takovému dojde.