Teherán - Po bouřlivých týdnech plných protestů proti výsledkům voleb je to zpečetěné: Mahmúd Ahmadínežád ve středu složil v íránském parlamentu prezidentský slib.
Ve stejné chvíli se před budovou parlamentu, kam od rána proudily davy demonstrantů, zatýkalo.
S odvoláním na očité svědky o tom informovala agentura Reuters. "Viděl jsem ženu, kterou zatkla policie prostě za to, že skandovala slogany podporující Músávího," citovala agentura jednoho z demonstrujících. "Ženu odvedli a ostatním řekli, ať okamžitě zmizí."
Íránské volby se konaly 12. června. Mahmúd Ahmadínežád v nich podle oficiálních výsledků porazil Míra Hosejna Musávího, ale podle opozice a mnoha Íránců byly volby zfalšované.
Blogy Igora Blaževiče
Při mohutných povolebních protestech oficiálně zahynulo kolem dvaceti lidí, ale podle íránských zdrojů už jejich počet vzrostl na více než sto. Včetně těch, kteří zahynuli ve vězení po svém zatčení.
Zatčeno mělo být až dva tisíce osob, přes sto z nich nyní před revolučním soudem v Teheránu čelí obvinění z narušování veřejného pořádku a ohrožování národní bezpečnosti.
Ahmadínežádovi problémy však zdaleka nekončí. Ústava ho zavazuje, aby do čtrnácti dnů sestavil vládu. Ta poté musí dostat důvěru v parlamentu, což bude v současné situaci, která rozdělila na dva tábory i sněmovnu, obtížné.
Staronový prezident si proti sobě svými kroky - kromě kontroverze ohledně voleb, také jmenováním viceprezidenta Esfandíjára Rahíma Mašáího - popudil i důležité konzervativní figury. Například předsedu parlamentu Alího Laridžáního.
Jeho inaugurace se nezúčastnili nejen poražení protikandidáti Músáví a Mehdí Karrúbí, ale také bývalí prezidenti Muhammad Chatámí a Alí Akbar Hášemí Rafsandžání. Mrzet Ahmadínežáda může především absence druhého z nich.
Je totiž vnímán jako most mezi konzervativním a reformistickým křídlem íránské politiky a spekulovalo se, že to může být právě on, kdo přivede rozhádané strany k dohodě.
Ahmadínežáda naopak plně podporuje Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí.