Teherán - Do prezidentských voleb v Íránu zbývají necelé čtyři týdny a atmosféra v zemi houstne.
Obzvláště poté, co takzvaná Rada dohlížitelů vyškrtla ze seznamu kandidátů Esfandjára Rahíma Mašáího, blízkého spojence současné hlavy státu Mahmúda Ahmadínežáda.
Končící prezident to ale nehodlá nechat bez odezvy a chce proti diskvalifikaci protestovat.
Zákaz Mašáího kandidatury chce podle íránských médií projednat s nejvyšším duchovním vůdcem Íránu, ajatolláhem Alím Chameneím. Ten jako jediný může rozhodnutí zvrátit.
"Podle mého názoru nebude s vůdcem (Chameneím) žádný problém a já s ním budu o tomto tématu jednat až do posledního okamžiku. Věřím, že se problém vyřeší," řekl agentuře ISNA Ahmadínežád, jemuž ústava nedovoluje kandidovat potřetí v řadě.
Prošli oblíbenci konzervativců
Íránské ministerstvo vnitra v úterý zveřejnilo listinu kandidátů pro prezidentské volby, na níž je osm jmen. O post hlavy státu se ucházelo 686 lidí, konečné rozhodnutí ale příslušelo vlivné Radě dohlížitelů.
Jejím sítem neprošel bývalý šéf Ahmadínežádova úřadu Mašáí ani exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání. Podle agentury AP jsou na seznamu kandidátů až na jednoho lidé spojení s vládnoucími konzervativními kruhy. Volby se mají konat 14. června.
Po volbách 2009:
Podle názoru zahraničních agentur byl Mašáí vyřazen z kandidátní listiny zřejmě proto, že patří ke kruhům, které nejsou oblíbené mezi konzervativním duchovenstvem. To na něj pohlíží s nedůvěrou a podezřívá ho, že stojí v čele "odštěpeneckého proudu", usilujícího o potlačení autority duchovenstva.
Duchovenstvo kromě toho podle agentury Reuters podezřívá Ahmadínežáda, že se snaží udržet u moci prostřednictvím svého spojence Mašáího.
Rafsandžání pak možná neprošel kvůli věku, je mu 78 let. Šéf jeho kampaně ve středu oznámil, že Rafsandžání nepodá protest k Radě dohlížitelů proti svému vyřazení ani se neodvolá k ajatolláhu Chameneímu.