Ahmadínežád na fotbal zřejmě nepřijede

lem
3. 6. 2006 0:00
Brusel - Fotbalové MS v Německu se nezadržitelně blíží. Do země míří statisíce fanoušků, své týmy hodlají podpořit také státníci. V případě Íránu by to však mohl být problém.
Do Německa míří fotbalový fanoušci i státníci. V případě íránského týmu by to mohl být problém.
Do Německa míří fotbalový fanoušci i státníci. V případě íránského týmu by to mohl být problém. | Foto: Reuters

"Případná Ahmadínežádova cesta do Evropy vyšle nesprávný signál evropskému i mezinárodnímu společenství a zejména obětem útlaku v Íránu," uvádí se v dopise skupiny poslanců Evropského parlamentu, v jejímž středu stojí také česká europoslankyně Jana Hybášková.

Persona non grata. Po boku Lukašenka?

Hybášková vysvětlila, že popudem k celé iniciativě bylo rozhodnutí Německa umožnit bez překážek cestu na šampionát hlavám všech zúčastněných států.

  • Originál dopisu (v anglickém znění) si můžete přečíst - ZDE

Když však Ahmadínežád oznámil, že se do Německa nechystá, chtěli jsme dát signál, že v Evropě není vítán nikdy, dodal Tannock. "Nejde jen o mistrovství světa ve fotbale, nejde jen o toto léto, ale Ahmadínežád by vzhledem ke svým výrokům měl být vyhlášen v EU personou non grata trvale," prohlásil Tannock na tiskové konferenci.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Jako příklad uvedl kroky, které unie podnikla proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi nebo proti prezidentovi Zimbabwe Robertovi Mugabemu.

Hlavním důvodem k sepsání dopisu byly nevybíravé Ahmadínežádovy výroky popírající holocaust či právo Izraele na existenci. Dalším důvodem je porušování lidských práv v Íránu, odmítání Teheránu podřídit se požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii a pokračující obohacování uranu.

Autoři dopisu proto požadují, aby íránský prezident byl nežádoucí osobou v EU, dokud nezmění "své postoje k holocaustu, zničení Izraele a k obohacování uranu".

Merkelová: Německo přivítá všechny státníky

Evropský parlament, který má 732 poslanců, se k případné cestě íránského prezidenta do Evropy oficiálně nevyjádřil.

Evropský parlament, který má 732 poslanců, se k případné cestě íránského prezidenta do Evropy oficiálně nevyjádřil.
Evropský parlament, který má 732 poslanců, se k případné cestě íránského prezidenta do Evropy oficiálně nevyjádřil. | Foto: Reuters

S obdobnou snahou jako poslanci EP přišly také občanské iniciativy v Německu, které pod petici s požadavkem zakázat Ahmadínežádovi možnost příjezdu na mistrovství nasbíraly přes 4000 podpisů.

Požadují také zákaz demonstrací, které na podporu Ahmadínežáda ohlásili němečtí neonacisté, a připravují naopak vlastní demonstrace proti němu. Ty by se měly konat 11. června v Norimberku a ve Frankfurtu nad Mohanem a 21. června v Lipsku.

Německá kancléřka Angela Merkelová výroky íránského prezidenta důrazně odsoudila a zaujímá jednoznačný postoj i vůči íránskému jadernému programu. Dala však rovněž najevo, že nemíní usilovat o zákaz účasti íránského týmu na mistrovství.

 

Právě se děje

Další zprávy