Charita Africe nijak zvlášť nepomáhá a situaci nejspíš příliš nezlepší ani ekonomické ústupky jako odpuštění dluhů. Klíčové je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zastavit přísun zbraní do regionu.
Ročně se na celém světě vyrobí čtrnáct miliard nábojů, což je dost na to, aby každý člověk na planetě byl dvakrát zastřelen. V subsaharské Africe je pak podle slov Francise Sanga z Regionálního centra pro ruční zbraně víc než tři miliony ilegálně držených zbraní.
Pálení zbraní změnu nepřinese
Hromadné pálení ilegálně držených zbraní, které úřady zorganizovaly ve čtrvtek v Keni, změnu také přinese jen těžko. V zemi, kde na každých tři sta Keňanů připadá jedna ilegálně držená zbraň a doma ji má více než milion z nich, se zničením osmi tisíc pušek nic nevyřeší.
Právní mezery a nedostatečné kontroly vedou také k tomu, že zbraně, které ročně připraví o život více než 300 tisíc lidí, míří často do zemí, které jsou terčem mezinárodního zbrojního embarga.
A řadu z nich najdeme právě v Africe - například Súdán a Uganda.
Podle ředitelky organizace Amnesty International Irene Khanové jsou zákony regulující prodej zbraní zastaralé a potřebují změnu. Všichni se tak shodují na tom, že je třeba přijmout nové, které by vyvážení zbraní do některých zemí zamezily.
"Prodej vojenských helem je v současnosti lépe regulovaný než prodej komponentů, ze kterých mohou vzniknout smrtící zbraně," prohlásila v rozhovoru pro BBC.
Zbraně by se díky dohledu mezinárodního společenství neměly v budoucnu dostat do "rukou nezletilých členů ozbrojených skupin".
Obchod se zbraněmi potřebuje regulaci
V říjnu loňského roku přijalo Valné shromáždění OSN návrh na vytvoření nové mezinárodní smlouvy o obchodu se zbraněmi.
Pro novou smlouvu hlasovaly i zbrojařské velmoci v čele s Británií, Francií a Německem.
Představitelé států, které novou smlouvu podpořily, nešetřili po hlasování optimismem:
"Máme tady 139 národů, které řekly: Ano, chceme novou, zodpovědnou dohodu o obchodu se zbraněmi a jsme připraveni o ní jednat na půdě OSN," uvedl britský diplomat John Runc
Dalších 26 států v čele s Ruskem a Čínou, pro které je export zbraní veledůležitou složkou ekonomiky, se hlasování zdrželo. Jediný hlas proti pocházel od zástupce USA. Spojené státy jako největší výrobce zbraní tak zůstaly na své pozici osamoceny.