Afrika: Ukážeme vám, jak se slaví fotbal

Martin Novák Martin Novák
27. 6. 2006 0:00
Johannesburg - Fotbalisté Ghany se stali africkými hrdiny, dnes hrají v osmifinále mistrovství světa s Brazílií. Skutečný svátek čeká Afričany za čtyři roky. Šampionát pořádá Jihoafrická republika.
Jihoafrický prezident Thabo Mbeki si neklade nízké cíle. Chce, aby jeho země uspořádala nejlepší šampionát v historii.
Jihoafrický prezident Thabo Mbeki si neklade nízké cíle. Chce, aby jeho země uspořádala nejlepší šampionát v historii. | Foto: Reuters

Černý kontinent bude v roce 2010 dějištěm nejsledovanější sportovní události světa vůbec poprvé. Dosud šampionáty "pendlovaly" mezi Evropou a Amerikou, v roce 2002 se hrálo poprvé v Asii.

Zkušenosti jen z ragby a kriketu

Korea a Japonsko se tehdy zhostily pořadatelství výborně. Dokáží totéž Jihoafričané? Bude to každopádně pro zemi velký experiment, dosud organizovala jen menší akce, jako bylo před jedenácti lety mistrovství světa v ragby či později mistrovství světa v kriketu.

Jihoafrická republika má motivaci: Dokázat, že i Afričané mohou důstojně hostit šampionát a zároveň rozšířit po světě pozitivní obraz země, v minulosti izolované kvůli režimu apartheidu.

Jihoafrická republika není jen zemí fotbalu, ale také ragby. snímek je z pondělního zápasu JAR - Francie v Kapském městě.
Jihoafrická republika není jen zemí fotbalu, ale také ragby. snímek je z pondělního zápasu JAR - Francie v Kapském městě. | Foto: Reuters

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki nezastírá, že i pro politické vedení státu patří mistrovství světa mezi priority. Mbeki nahradil ve funkci Nelsona Mandelu, který se stal v roce 1994 prvním černošským prezidentem.

"Mistrovství světa bude obrovským příspěvkem pro společenský i ekonomický rozvoj nejen v Jihoafrické republice, ale na celém africkém kontinentu. Musíme společně pracovat na tom, aby se náš šampionát stal tím nejlepším v historii."

Problémem dopravní zácpy a kriminalita

Domací i zahraniční kritici ale pochybují o tom, že země bude schopná uspořádat šampionát například na úrovni toho současného v Německu. Jihoafrická města mají problémy s dopravními zácpami i výpadky elektřiny, míra kriminality tady patří mezi nejhorší na světě.

Johannesburgský stadión s panoramatem města.
Johannesburgský stadión s panoramatem města. | Foto: worldstadiums.com

Plánované velké projekty mají zpoždění a jejich osud je nejistý. Budování rychlodráhy mezi Johannesburgem, letištěm a Kapským městem postupuje pomalu a moderní stadion v Kapském městě se dokonce ani ještě nezačal stavět.

Hrát se má pouze na deseti stadionech v devíti městech (v Johannesburgu mají být k dispozici dva fotbalové stánky, z toho jeden v chudé a hustě obydlené čtvrti Soweto).

"Německo pořádá mistrovství, kde všechno šlape jako švýcarské hodinky. Pokud totéž chceme u nás, musíme se toho ještě hodně a navíc rychle naučit," napsal v listu Cape Argus jihoafrický komentátor Matshelane Mamabola.

Fotbal dává Africe zaponemout na problémy,které ji sužují. Tisíce lidí miří za výdělkem nelegálně do Evropy. Na snímku uprchlík na italském ostrově Lampedusa.
Fotbal dává Africe zaponemout na problémy,které ji sužují. Tisíce lidí miří za výdělkem nelegálně do Evropy. Na snímku uprchlík na italském ostrově Lampedusa. | Foto: Reuters

Mistrovství se má stát pýchou Afriky a dokázat, že i kontinent, jinak pověstný hlavně hladomory, nesmyslnými občanskými válkami, chudobou a proudem imigrantů mířících do Evropy může být také kontinentem úspěchu.

Poradenská firma Grant Thornton odhaduje, že pokud vše půjde dobře, vydělá země na šampionátu přes 21 miliard randů a vytvoří se kolem 160 tisíc pracovních míst. Zároveň se ale masivně investuje: Přes pět miliard randů do obnovy stadionů a další miliony do infrastruktury.

Zůstane titul na kontinentu ?

Kromě schopnosti předvést celému světu, že Afrika si s tak složitou událostí, jako je uspořádání fotbalového šampionátu, ví rady, Afričané doufají také v dosažení sportovního úspěchu. Ten kontinentu dosud uniká.

Bývalý předseda FIFA Joao Havelaneg už v roce 1982 prohlásil, že by se rád dožil například finále Alžírsko - Kamerun. Později Pelé uvedl, že nějaký africký tým již brzy mistrovství světa vyhraje.

Dosud ale k tomu mají Afričané daleko, jen Kamerun v roce 1990 a Senegal před čtyřmi lety se dokázaly dostat alespoň do čtvrtfinále. V Jihoafrické republice ale budou všechny africké týmy "doma" a bude je sledovat celý kontinent, nadšený do fotbalu.

 

Právě se děje

Další zprávy