Černý kontinent bude v roce 2010 dějištěm nejsledovanější sportovní události světa vůbec poprvé. Dosud šampionáty "pendlovaly" mezi Evropou a Amerikou, v roce 2002 se hrálo poprvé v Asii.
Zkušenosti jen z ragby a kriketu
Korea a Japonsko se tehdy zhostily pořadatelství výborně. Dokáží totéž Jihoafričané? Bude to každopádně pro zemi velký experiment, dosud organizovala jen menší akce, jako bylo před jedenácti lety mistrovství světa v ragby či později mistrovství světa v kriketu.
Jihoafrická republika má motivaci: Dokázat, že i Afričané mohou důstojně hostit šampionát a zároveň rozšířit po světě pozitivní obraz země, v minulosti izolované kvůli režimu apartheidu.
Jihoafrický prezident Thabo Mbeki nezastírá, že i pro politické vedení státu patří mistrovství světa mezi priority. Mbeki nahradil ve funkci Nelsona Mandelu, který se stal v roce 1994 prvním černošským prezidentem.
"Mistrovství světa bude obrovským příspěvkem pro společenský i ekonomický rozvoj nejen v Jihoafrické republice, ale na celém africkém kontinentu. Musíme společně pracovat na tom, aby se náš šampionát stal tím nejlepším v historii."
Problémem dopravní zácpy a kriminalita
Domací i zahraniční kritici ale pochybují o tom, že země bude schopná uspořádat šampionát například na úrovni toho současného v Německu. Jihoafrická města mají problémy s dopravními zácpami i výpadky elektřiny, míra kriminality tady patří mezi nejhorší na světě.
Plánované velké projekty mají zpoždění a jejich osud je nejistý. Budování rychlodráhy mezi Johannesburgem, letištěm a Kapským městem postupuje pomalu a moderní stadion v Kapském městě se dokonce ani ještě nezačal stavět.
Hrát se má pouze na deseti stadionech v devíti městech (v Johannesburgu mají být k dispozici dva fotbalové stánky, z toho jeden v chudé a hustě obydlené čtvrti Soweto).
"Německo pořádá mistrovství, kde všechno šlape jako švýcarské hodinky. Pokud totéž chceme u nás, musíme se toho ještě hodně a navíc rychle naučit," napsal v listu Cape Argus jihoafrický komentátor Matshelane Mamabola.
Mistrovství se má stát pýchou Afriky a dokázat, že i kontinent, jinak pověstný hlavně hladomory, nesmyslnými občanskými válkami, chudobou a proudem imigrantů mířících do Evropy může být také kontinentem úspěchu.
Poradenská firma Grant Thornton odhaduje, že pokud vše půjde dobře, vydělá země na šampionátu přes 21 miliard randů a vytvoří se kolem 160 tisíc pracovních míst. Zároveň se ale masivně investuje: Přes pět miliard randů do obnovy stadionů a další miliony do infrastruktury.
Zůstane titul na kontinentu ?
Kromě schopnosti předvést celému světu, že Afrika si s tak složitou událostí, jako je uspořádání fotbalového šampionátu, ví rady, Afričané doufají také v dosažení sportovního úspěchu. Ten kontinentu dosud uniká.
Bývalý předseda FIFA Joao Havelaneg už v roce 1982 prohlásil, že by se rád dožil například finále Alžírsko - Kamerun. Později Pelé uvedl, že nějaký africký tým již brzy mistrovství světa vyhraje.
Dosud ale k tomu mají Afričané daleko, jen Kamerun v roce 1990 a Senegal před čtyřmi lety se dokázaly dostat alespoň do čtvrtfinále. V Jihoafrické republice ale budou všechny africké týmy "doma" a bude je sledovat celý kontinent, nadšený do fotbalu.