Afrika má druhou ženu v čele státu, ale jen nakrátko

Naďa Straková
10. 6. 2009 15:58
Rose Francine Rogombová dočasně zastoupí zesnulého prezidenta Gabonu
Rose Francine Rogombová přebírá žezlo po zesnulém Omaru Bongovi, který Gabonu vládl od roku 1967
Rose Francine Rogombová přebírá žezlo po zesnulém Omaru Bongovi, který Gabonu vládl od roku 1967 | Foto: Akajoo-images.com

Libreville - Nejdéle vládnoucí africký státník, který počátkem týdne zemřel, má už svého nástupce, respektive nástupkyni.

Po Omaru Bongovi, jenž v barcelonské nemocnici podlehl rakovinovému onemocnění, se dnes funkce hlavy státu v souladu s ústavou ujala dosavadní předsedkyně horní parlamentní komory Rose Francine Rogombová.

Bongo tomuto středoafrickému státu bohatému na ropu vládl pevnou rukou nepřetržitě od roku 1967.

Mnozí se obávali, že po jeho smrti by v zemi ve světle vládních převratů v jiných afrických státech mohly vypuknout nepokoje. Gabon má sice díky nalezištím ropy s denní produkcí 273 tisíc barelů relativně vysoký hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele, ale chudoba zemi trápí stejně jako jiné africké státy.

V souladu s gabonskou ústavou má Rogombová, původním povoláním právnička a teď již bývalá předsedkyně Senátu, 45 dní na to, aby vyhlásila prezidentské volby.

Omar Bongo vládl Gabonu pevnou rukou
Omar Bongo vládl Gabonu pevnou rukou | Foto: Reuters

Zesnulého prezidenta Bonga mnoho Gaboňanů velebilo za to, že v zemi nastolil stabilitu a navázal čilé komerční styky s Evropou. Největším investorem v zemi je francouzská těžařská společnost Total.

Určité pochybnosti ale panují ohledně toho, jak Bongo přišel ke svému majetku. Řada lidí je přesvědčena, že nečinil rozdílů mezi státními a soukromými financemi. Také luxusní nemovitosti, které si pořídil na francouzské Riviéře, si údajně zakoupil z tučných zisků z těžby ropy.

Rogombová se stává teprve druhou prezidentkou černého kontinentu. Tou první se stala Ellen Johnsonová-Sirleafová, která v listopadu 2005 vyhrála volby v Libérii.

 

Právě se děje

Další zprávy