Nový atlas afrických jezer porovnává satelitní snímky pořízené před desítkami let se snímky současnými. Zaznamenává například rapidní úbytek vodní plochy na jezeru Čad, odlesňování okolo jezera Nakuru v Keni a zvyšující se populaci v těsné blízkosti Viktoriina jezera.
"Atlas nám ukazuje, že se dějí enormní změny ve všech oblastech jezerních systémů v Africe," říká tiskový mluvčí Programu životního prostředí OSN (UNEP) Nick Nuttall.
"Na všechny jezerní systémy je v Africe ze strany obyvatel vyvíjen ohromný tlak," řekl BBC. "Pokud nenalezneme pro tamní obyvatele alternativní zdroje vody a způsoby života, zůstanou pod tímto tlakem i nadále," dodává.
UNEP odhaduje, že v Africe je zhruba 677 jezer, které pojímají zhruba 30 000 kubických kilometrů vody. To je největší objem vody ze všech kontinentů. Mnohé jsou důležitými zdroji potravy a také dávají práci chudým obyvatelům z okolí.
>-
Problémy afrických jezer
- sezónní kolísání srážek
- změny klimatu
- znečištění
- nadměrný rybolov
- šíření pouští
- agresivní živočišné druhy
- nadměrná výstavba přehrad
- nadměrné zavlažování zemědělských oblastí
Přírodní a člověkem vytvořené problémy se kombinují a snižují kvalitu vodních zdrojů a s tím spojenou kvalitu potravin.
"Jezera jsou životodárnou krví pro miliony a miliony Afričanů," zdůraznil Nick Nuttall. "Pokud je nebudeme chránit, nemáme šanci splnit Rozvojové cíle tisíciletí týkající se vody."
Rozvojové cíle tisíciletí
Osm cílů tisíciletí, které v roce 2000 odsouhlasili světoví vůdci v OSN, hovoří mimojiné o tom, že se počet obyvatel Afriky, kteří budou mít přístup k pitné vodě, do roku 2015 zdvojnásobí.
UNEP představil svůj atlas tento týden v Nairobi na světové konferenci o jezerech. Souběžná zpráva připravená pro tuto konferenci naléhá na africké vlády, aby zlepšily vícestranné a dvoustranné dohody týkající se sdílení a šetření s vodou.