Afghánci podezírají z atentátu v Kábulu síť Hakkání, která je napojená na Tálibán

ČTK ČTK
1. 6. 2017 13:03
K teroristickému útoku v afghánské metropoli Kábul ze středečního rána se stále nikdo nepřihlásil. Afghánské úřady však podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojena na hnutí Tálibán. Ten se přitom od útoku už ve středu distancoval. Při pumovém atentátu v centru města zemřelo 90 lidí a více než 450 utrpělo zranění.
Foto: Reuters

KábulAfghánské bezpečnostní úřady podezírají ze středečního atentátu v centru Kábulu extremistickou síť Hakkání, která je napojena na hnutí Tálibán. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Sám Tálibán se od útoku už ve středu distancoval.

Při pumovém atentátu v centru Kábulu zahynulo 90 lidí a více než 450 utrpělo zranění.

U kábulských nemocnic ve čtvrtek čekalo množství lidí, aby získali informace o svých blízkých, kteří se stále pohřešují nebo byli při jednom z nejhorších teroristických útoků ve městě vážně zraněni.

Sebevražedný atentátník vjel ve středu v době ranní špičky do vládní a diplomatické čtvrti Kábulu s cisternou napěchovanou výbušninami. Nálož odpálil v blízkosti německého velvyslanectví.

Mezi mrtvými jsou především afghánští civilisté, včetně žen a dětí.

Bombu ukrýval fekální vůz

Cisternové auto určené k vývozu septiků, ve kterém bylo skryto obrovské množství výbušniny, bylo zastaveno těsně před vjezdem do přísně střežené "zelené zóny". V ní se nachází prezidentský palác, sídlo mise NATO a řada zahraničních velvyslanectví.

Otázkou ale je, jak mohlo předtím projet tolika kontrolními stanovišti, která chrání centrum města, napsala agentura Reuters.

Agentura AP nicméně upozornila, že fekální vozy jsou v Kábulu hojně používané. Téměř čtyřmilionové město totiž nemá kanalizační systém.

Podle agentury Reuters možná nebude přesný počet obětí nikdy znám. Členy bezpečnostních sil, kteří vozidlo zastavili, exploze zcela roztrhala.

Tálibán velké atentáty v poslední době odmítá

V minulosti se k velkým pumovým útokům v Kábulu většinou hlásilo buď islamistické hnutí Tálibán, které od svého svržení v roce 2001 bojuje proti Západem podporované vládě, nebo teroristická organizace Islámský stát. Tálibán se ale v poslední době většinou od atentátů s velkým počtem civilních obětí distancuje.

Síti Hakkání, kterou podezírají afghánské bezpečnostní úřady, údajně pomáhala pákistánská rozvědka. Hakkání má základny v odlehlých kmenových oblastech Pákistánu a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Klan Hakkáníů kolem válečného veterána Džalaluddína Hakkáního (který je ale podle některých zdrojů již po smrti) a jeho syna Siradžuddína má podle odhadů 4000 až 15 000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i al-Káidou.

Spojené státy v minulosti obviňovaly pákistánskou rozvědku, že členy sítě Hakkání podporuje, aby posílila svůj vliv v Afghánistánu proti rostoucímu vlivu Indie, jež je tradičně rivalem Pákistánu.

Vražedný výbuch v Kábulu zabil desítky lidí | Video: Reuters, Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy