Afghánská vláda a Tálibán jednají v Teheránu o mírové dohodě po stažení Američanů

7. 7. 2021 13:04
Afghánská vláda a Tálibán jednají v Teheránu o mírové dohodě po stažení Američanů

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Teheránu zahájil jednání mezi zástupci afghánské vlády a islamistického hnutí Tálibán. Vyzval přitom afghánský lid a politiky, aby učinili těžká rozhodnutí o budoucnosti země, a dodal, že správnou volbou je zavázat se k politickému řešení situace. Nabídl zároveň, že Írán může pomáhat při zprostředkování dialogu, píše agentura Reuters.

Americká armáda v úterý oznámila, že z Afghánistánu stáhla už více než 90 procent svého personálu i vybavení. Podle Pentagonu tak v zemi nyní zůstává jen hrstka amerických vojáků. Děje se tak dva měsíce před původně oznámeným termínem, který prezident Joe Biden stanovil na 11. září, tedy 20. výročí teroristických útoků na New York a Washington. Právě kvůli nim USA invazi do Afghánistánu původně podnikly.

Šéf íránské diplomacie Zaríf dnes vyzval afghánské politické lídry a afghánský lid, aby učinili náročná rozhodnutí pro budoucnost země. Vyzdvihl nutnost situaci řešit politicky a zdůraznil, že Írán je připraven pomoci. "Írán je připraven pomáhat v procesu dialogu mezi existujícími frakcemi v Afghánistánu, aby se v zemi vyřešily stávající konflikty a krize," citovala Zarífa íránská média.

Afghánské delegace se dnes setkaly na íránském ministerstvu zahraničí. Tálibán mezitím zahájil útok na město Kaláje Nau, které je správním střediskem provincie Badghís na severozápadě země. Podle AFP jde o první útok na město od začátku současné ofenzivy proti vládním silám, jež začala v květnu.

Delegaci afghánské vlády podle íránské diplomacie vede bývalý viceprezident Júnus Kanúní, zatímco v čele delegace Tálibánu stojí hlavní vyjednávač skupiny Šer Muhammad Stanikzáí.

"Spojené státy v Afghánistánu selhaly … a jejich přítomnost v zemi po více než dvě dekády způsobila Afghánistánu značné škody," uvedl Zaríf. "Dnes musí lidé a političtí lídři Afghánistánu učinit těžká rozhodnutí pro budoucnost své země," dodal.

Írán situace v sousedním Afghánistánu, s nímž sdílí dlouhou hranici, velmi znepokojuje. V posledních letech do Íránu přišlo několik milionů afghánských uprchlíků. Šíitský Írán sunnitský Tálibán považuje za nepřítele již dlouho, v uplynulých letech se však představitelé Íránu s členy Tálibánu setkávali otevřeně, píše Reuters.

Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou, která se konala v Kataru, podle médií dosud nepřinesla významný posun.

 

Právě se děje

Další zprávy