400 let nic a teď chrlí sopka sloup popela do výše 5 km

ČTK ČTK
7. 9. 2010 7:10
Sílu erupce pocítili obyvatelé až ve vzdálenosti osmi kilometrů
Foto: Reuters

Tanah Karo (Indonésie) - Do výšky 5000 metrů vychrlila dnes indonéská sopka Sinabung sloup popela. Podle agentury AP jde o nejmohutnější erupci tohoto vulkánu od chvíle, kdy po čtyřech staletích začala znovu soptit.

Sílu erupce pocítili obyvatelé až ve vzdálenosti osmi kilometrů od sopky. Hora se při výbuchu otřásala asi tři minuty, uvedla místní obyvatelka.

Sopka ležící v provincii Severní Sumatra se probudila k životu minulý týden poprvé od roku 1600. Indonéské vulkanology její erupce překvapila, ačkoliv v ní stoupalo magma, půda na svazích se lehce začala zvedat a o nastávající seismické činnosti svědčila i další znamení. Její aktivita se postupně lehce zvyšuje. V pátek bylo zaznamenáno otřesů kolem pěti desítek, ve 24 hodinách před dnešní erupcí už jich bylo přes 80.

Panují obavy, že dosavadní aktivita vulkánu je jen předzvěstí mnohem ničivější erupce, která by mohla nastat v nejbližších týdnech či měsících. Nevylučují ani to, že sopka znovu usne.

Na úrodných svazích sopky žije asi 30 tisíc lidí, kteří byli evakuováni do uprchlických táborů, mešit a kostelů v blízkých vesnicích. Někteří se ale navzdory nebezpečí vracejí zkontrolovat své původní domovy i popelem pokrytá pole.

Poslední erupce následovala po prudkém lijáku, takže ze svahů se nakonec valily proudy sopečného bahna, které zalévalo opuštěné domy.

Odborníci na souostroví sledují kolem 130 aktivních sopek. Indonésie byla svědkem jedněch z vůbec nejničivějších sopečných erupcí v dokumentované historii. V roce 1815 si výbuch vulkánu Tambora vyžádal odhadem smrt 88 tisíc lidí. Erupce známé sopky Krakatoa, která byla slyšet přes 3000 kilometrů daleko, pohřbila v roce 1883 společně s následnou vlnou cunami 36 tisíc osob.

 

Právě se děje

Další zprávy