Zabít konkurenci je pro kukačky špinavá a těžká práce

Josef Tuček
23. 11. 2009 9:00
Když ji nezvládne včas, její šance na vlastní přežití prudce poklesnou
Kukačka obecná
Kukačka obecná | Foto: Wikimedia Commons

Olomouc - Kukaččí mládě nasazené do cizího hnízda musí hned po vylíhnutí vytlačit ostatní mláďata a vajíčka ven z hnízda a tím je zabít, aby všechnu potravu, kterou přinášejí "náhradní rodiče", získalo jen pro sebe. Vědci nyní popsali, jak tuto špinavou práci provádí - a že když ji včas nezvládne, pravděpodobně samo nepřežije.

Výzkumný tým, v němž pracoval Tomáš Grim z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci spolu s kolegy z Maďarska, Británie, Spojených států a Nového Zélandu, během dvouleté práce v Maďarsku a Finsku zjistil, že kukačka obecná může vytlačováním hostitelova potomstva strávit i celý týden, zvláště v hnízdech se strmými vnitřními stěnami.

Pokud ovšem není úspěšná a nějaké původní mládě s ní v hnízdě zůstane, výrazně se snižuje její šance na přežití. Jednak na ni zbude méně potravy, ale navíc se kukačka předchozí náročnou snahou o vyhození jiných mláďat pořádně vyčerpá, což jí ještě ubere síly na boj o přinášené jídlo.

Matka pomoci nemůže

"Je to úžasný sportovní výkon, jako by člověk vyhazoval pytel cementu z tři metry hluboké jámy. Kukačka je přitom tak zaujatá svojí věcí, že se ani nestará o okolí a dokonce ani o potravu. Když to ale nezvládne, má například v hnízdě rehka jen poloviční šanci na přežití," uvedl Tomáš Grim v tiskové zprávě své fakulty.

Vědci také odpověděli na otázku, proč cizí hnízdo úplně nevyklidí dospělá kukačka už ve chvíli, kdy do něj klade své vejce. Ta obvykle vyhodí jen jedno vajíčko a místo něj umístí to svoje - celá operace trvá jen asi deset vteřin. Ukázalo se, že "hostitelé" téměř vždy odmítají pečovat o hnízdo s jediným vejcem. Zato o jedno živé mládě se postarají ochotně, přestože není jejich.

Poznatky z tohoto výzkumu zveřejnilo lektorované vědecké periodikum Public Library of Science One.

 

Právě se děje

Další zprávy